Mi a baj a fehércsokival? Leginkább a neve!
- Dátum: 2015.04.20., 14:51
- csoki, csokoládé, cukor, édesítőszer, étcsoki, fehércsoki, fehércsokoládé, fruktóz, kakaóbab, kakaóvaj, tejcsoki, tejpor
A fehércsokoládé nem is csokoládé! A csokiszakértők már akkor forgatják a szemüket, ha ezt a szót meghallják, s azonnal kijelentik: ennek semmi köze az igazi csokoládéhoz.
A legnagyobb baj nem önmagában van a fehércsokival, csak nem kellene azt csokinak nevezni. A csokoládé alapja a kakaó szárazanyag-tartalma, ez a fehércsokiból hiányzik, és szimplán csak kakaóvajból készítik. A „rossz híre” leginkább onnan ered, hogy a bolti forgalomban kapható általános termékekben kakaóvaj is alig van, inkább áll cukorból, tejporból és egyéb adalékanyagokból. Így pedig még egészségtelenebb, mint a szimpla szintén cukros tejcsokoládék.
Ha túllépünk azon, hogy a fehércsokit is csokoládénak hívják, akkor eljuthatunk oda, hogy megtaláljuk ebben is a megfelelő alternatívákat, amelyek szerencsére léteznek. A tejes ízeket, struktúrát, hangulatot kedvelők ugyanis szeretik a fehércsokit, és szerencsére létezik egészségesebb alternatívája is. Ehhez ugyanúgy tudatos vásárlás szükséges, mint más egyéb termékek esetén. Egyrészt itt is figyelnünk kell a kakaóvaj-tartalmat. Százalékos arányt nemigen találni a csomagoláson, de nem mindegy, hogy hányadik helyen áll a felsorolási listán. Minél több van belőle a termékben, annál előrébb szerepel a felsorolásban – elvileg. Továbbá léteznek cukormentes, minőségi változatai is, amelyek nem tartalmaznak adalékanyagokat. A piacon sokféle édesítőszerrel készült változatban megtaláljuk. A fruktózosat kevésbé javasoljuk, ezzel nem vagyunk sokkal előrébb, mintha cukor lenne benne. Van viszont eritrittel, steviával, stb. készített fehércsoki is.
Sőt, házilag is gyárthatunk fehércsokit, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valóban kakaóvajas, tartalmas, adalékanyag-mentes finomságot fogyasztunk. Beszédes, hogy az ily módon készült fehércsokoládénak a legnagyobb része a kakaóvaj. Ezen kívül édesítőszer, kevés tejpor, valamint illeszkedő fűszerezés szükséges hozzá. A tejport kerülők használhatnak kókusz-, szója-, vagy rizstejport is. Így az összetevők listáját olvasva már igazán nem kell elborzadnunk, és világgá üldöznünk szegény fehércsokoládét: lehet, hogy nem „igazi” csokoládé, de nagyon finom és esztétikus édesség a kedvelői számára, ráadásul nem csak egészségtelen lehet.
Fehér- és feketecsoki-rajongók, ne üldözzétek egymást: a szerelem forrása, a kakaóbab így is közös…
Fotó:
pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.