Menü

Ünnepeljünk-e, vagy minden nap legyen ünnep?

Egyes vallások nem tartanak ünnepeket, mondván minden napnak örüljünk egyformán, és legyen minden nap ünnep. Mások úgy vélik, a különböző ünnepek felébresztenek bennünket, kizökkentenek a hétköznapokból, és segítenek új nézőpontból szemlélni a dolgokat. Mindegyik szemléletből tanulhatunk valamit.

Ünnepelni igenis jó: alkalmat ad különböző dolgok kifejezésére, alkalomtól függően valamilyen dolog átgondolására. Kiszakíthat bennünket egy-egy percre, napra a mókuskerékből. Vegyük csak a példákat: az újév alkalmas arra, hogy fogadalmakat, elhatározásokat tegyünk a következő évre. Ha ezeket komolyan tudjuk venni, akkor minden évben megújulhatunk. A születésnapokon megállhatunk egy pillanatra, hogy megvitassuk magunkkal: tetszik-e az, ahol tartunk, és mit tervezünk a következő időkre. A nőnap segíthet, hogy a nők tudatosítsák magukban a nőiességüket, a férfiak pedig kifejezhessék ez iránti tetszésüket a hölgyek felé. A sokak által nem kedvelt Valentin-nap is szép lehet, ha a szerelmesek ezen a napon tényleg időt szánnak egymás felé. Ha valaki kifejezetten elzárkózik az ünnepektől, utálja a karácsonyt, titkolja a születésnapját, annak általában valamilyen probléma áll a hátterében. Egy korábbi negatív élmény, a jelen élethelyzet el nem fogadása, stb. Ha tehát így érzünk, akkor érdemes elgondolkodni rajta, hogy mi az, amin ideje lenne változtatni, mi az, amit ideje lenne elengedni.

Viszont érdemes tanulni azoktól a kultúráktól is, ahol minden nap ünnep, vagy ahol minden nap ünnepelnek valakit. Ez a felfogás azt tudatosítja bennünk, hogy minden egyes napunkat éljük meg örömmel, éljük meg csodaként és köszönettel, hogy itt lehetünk. Egyes népeknél nem klasszikus ünnepek vannak, hanem minden egyes nap kiválasztanak valakit a családból, vagy a csoportból, és őt ünneplik. Aznap hangsúlyozzák az ő pozitív tulajdonságait, cselekedeteit, és még a szokásosnál is nagyobb szeretettel és kitüntetéssel veszik körül. Talán mondani sem kell, hogy ezzel milyen mértékű önbizalmat és hitet sugároznak felé. Ezt a jó szokást kisebb közösségekben és formában mi is megvalósíthatjuk. Milyen jó lenne például, ha egy iskolai osztályban is így telne minden tanítási nap: nem csak a sokszor rettegéssel várt felelés lenne a rendszeres kiválasztás alapja, hanem mindig kiválasztanának valakit, és valamely pozitív tulajdonságát, szokását, tettét hangsúlyozná együtt a közösség. Sok mindent tanulhatnánk ebből egymás és önmagunk szeretetéről, és így aztán tényleg lehet minden nap ünnep.

Lássunk túl azon, hogy ünnepnapon ajándéktárgyakat, virágot és csokoládét lehet és kell adnunk egymásnak. Találjuk meg az ünnepek valódi mély tartalmát: a fejlődés, a törődés, az igaz szeretet és tisztelet kifejezésének lehetőségét.  

Fotó:
pixabay.com

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?