Menü

Stresszmentesítés

A stresszes életmód egészségkárosító hatására sokan, sokféle módon figyelmeztetnek minket, mégis néha megfoghatatlannak tűnik a stressz szerepe az életünkben.

 Egy biztos, a stressz életünk elengedhetetlen része, a stressz többek között a fejlődés, a változás alapja, de ettől függetlenül a mai rohanó világban szükség van tudatos stresszmentesítésre is. Sokféle feszültségoldó technika létezik, relaxációval, meditációval, sporttal egyaránt tehermentesíthetjük szervezetünket a mindennapi stressz alól.

De az adott helyzet tudatos átértékelésével akár ki is iktathatjuk éltünkből a stressz negatív hatásait. Tipikus stresszfaktort jelentenek az életünkben megjelenő nagyobb változások. Ezek egyéntől függően, megbéníthatnak minket, de fejlődést is indukálhatnak bennünk. A cél az lenne, hogy a stresszes élethelyzeteket, például a változásokat tudatosan átértékeljük, és javunkra fordítsuk.

Ehhez nincs szükség életmód változtatásra, az adott helyzetet kel átértékelni. A hangsúly tehát nem a stresszes helyzetek elkerülésére kell helyezni, hanem arra, hogy megismerjük saját szervezetünk stressz reakcióit, és megtanuljuk irányítani ezeket.

A változások mindig alkalmazkodást igényelnek tőlünk, ilyenkor a szervezet egyensúlya átmenetileg felborul, sikeres adaptáció egyben fejlődést is jelent. Az elhúzódó stressz azonban egyensúlyzavart okoz szervezetünkben, mely negatívan hat testi-lelki egészségünkre egyaránt.

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.