Menü

Néhány szó a védőoltásokról

A kisgyermekes szülőknek sok újdonsággal, problémával kell megbirkózniuk, s az egyik legnagyobb fejtörést az okozza, hogy milyen védőoltást/védőoltásokat kapjon a gyerek.

Hát, ezt meg miért nekem kell tudni? - teszi fel a teljesen jogos kérdést az egyszeri apa és anya, aki a kötelező védőoltások mellett az adható szerek listáját böngészi. Valaki ajánlja, valaki nem, akkor, hogy legyen a (nem)szakember okos?

A gond az, hogy az oltásokkal kapcsolatos témakör folyamatosan pezseg a véleménykülönbségektől. Érvek, ellenérvek, összeesküvés elméletek ütköznek szinte nap, mint nap, s ebben a káoszban tényleg nem könnyű kiigazodni.

Először is érdemes szamárvezetőként tudatosítani magunkban, hogy a védőoltás nem ördögtől való, hanem egy olyan dolog, amelynél több jobb nem sok történt az emberiséggel eddigi történetében. Segítségével számos fertőző betegséget sikerült visszaszorítani, eltüntetni és nem mellesleg, rengeteg ember életét megmenteni. A védőoltásoktól való félelem alaptalan, hiszen nem ártalmasak, nem leszünk tőle betegek (a szó köznapi értelmében), és az immunrendszerünk hatékony működésében alapvető szerepük van.

A világ veszélyes hely és ráadásul egyre „kisebb”, így védelemre még nagyobb szükségünk van. Ha úgy is tűnik, hogy hazánkban és térségünkben nem kell félni az adott betegségtől, gondoljunk arra, hogy a mai mobil társadalomban, hogyan mozognak az emberek és velük a kórokozók is.

A bizonytalanság természetes, de nem szabad, hogy téveszmék határozzák meg véleményünket. Mindenképpen kérdezzük meg gyermekorvosunkat, s az sem árthat, ha több szakemberrel is beszélünk a védőoltásokról. Ők lehetnek eltérő véleményen, de az biztos, hogy felelőtlen összeesküvés elméletekkel nem zavarják össze az egyszeri szülőt.

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Hatásos légzőgyakorlatok

Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.