Menü

Néhány szó a védőoltásokról

A kisgyermekes szülőknek sok újdonsággal, problémával kell megbirkózniuk, s az egyik legnagyobb fejtörést az okozza, hogy milyen védőoltást/védőoltásokat kapjon a gyerek.

Hát, ezt meg miért nekem kell tudni? - teszi fel a teljesen jogos kérdést az egyszeri apa és anya, aki a kötelező védőoltások mellett az adható szerek listáját böngészi. Valaki ajánlja, valaki nem, akkor, hogy legyen a (nem)szakember okos?

A gond az, hogy az oltásokkal kapcsolatos témakör folyamatosan pezseg a véleménykülönbségektől. Érvek, ellenérvek, összeesküvés elméletek ütköznek szinte nap, mint nap, s ebben a káoszban tényleg nem könnyű kiigazodni.

Először is érdemes szamárvezetőként tudatosítani magunkban, hogy a védőoltás nem ördögtől való, hanem egy olyan dolog, amelynél több jobb nem sok történt az emberiséggel eddigi történetében. Segítségével számos fertőző betegséget sikerült visszaszorítani, eltüntetni és nem mellesleg, rengeteg ember életét megmenteni. A védőoltásoktól való félelem alaptalan, hiszen nem ártalmasak, nem leszünk tőle betegek (a szó köznapi értelmében), és az immunrendszerünk hatékony működésében alapvető szerepük van.

A világ veszélyes hely és ráadásul egyre „kisebb”, így védelemre még nagyobb szükségünk van. Ha úgy is tűnik, hogy hazánkban és térségünkben nem kell félni az adott betegségtől, gondoljunk arra, hogy a mai mobil társadalomban, hogyan mozognak az emberek és velük a kórokozók is.

A bizonytalanság természetes, de nem szabad, hogy téveszmék határozzák meg véleményünket. Mindenképpen kérdezzük meg gyermekorvosunkat, s az sem árthat, ha több szakemberrel is beszélünk a védőoltásokról. Ők lehetnek eltérő véleményen, de az biztos, hogy felelőtlen összeesküvés elméletekkel nem zavarják össze az egyszeri szülőt.

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.

Tünetek, amik a túl magas vasszintre hívja fel a figyelmet

A szervezetben a ferritin tárolja a vasat, így az alacsony szintje vashiányra, a magas pedig a vasraktárak fokozott telítettségére utalhat.