Menü

Hagyjuk a gyereket, hogy kreatív legyen!

A gyerekek alapvetően nagyon kreatívak, mivel őket még kevésbé nyomasztják az elvárások. Ez persze folyamatosan csökken, ahogy a különböző alkalmazkodási folyamatokban egyre inkább előtérbe kerül náluk is a megfelelés és a teljesítmény kényszere.

Éppen ezért fontos, hogy szülőként olyan környezetet biztosítsunk gyerekeink számára, ahol a sok dolog mellett, a kreativitásnak is van helye. Mert a kreativitás az nem adottság, öröklött tulajdonság, hanem tanulható és fejleszthető viszonyulás az élethez.

Először is a kreativitás alatt nem feltétlenül kell mindjárt hatalmas nagy ötletekre, találmányokra gondolni. A kreativitásnak helye van a hétköznapokban is, persze csak, ha engedjük. A nyugodt környezet, az önfeledtség alapvető táptalaja a kreativitásnak. A játékosság szintén fontos forrása a kreativitásnak, szülőként érdemes támogatni a gyerekeket a spontán ötletek megvalósításában. Fontos, hogy a szülők nyitottak legyenek a gyerekek ötletei iránt, ne erőltessük saját logikánk átvételét. A gyermeki logika nem helytelen, csak más, pontosan ez a fajta más nézőpont teszi őket kreatívvá. Sok esetben tehát nem is konkrét kreativitás fejlesztésről van szó, hanem egy olyan környezet megteremtéséről, melyben a gyermeki kreativitásnak értéke van és adott a kibontakozási lehetőség.

Mi kell hát még? Sok humor, játék, nyugodt légkör, és bizalom. Legyünk érdeklődőek gyermekünk ötletei iránt, és hagyjuk meg a hiba lehetőséget is, hiszen abból is sokat lehet tanulni. Adjunk teret a problémamegoldásra is, ne cselekedjünk gyerekünk helyett. Legyen ideje arra, hogy elmélyüljön abban, amit csinál, adjunk szabadságot neki.

Mindezek mellett fontos tudni, hogy a kreativitás erőltetése nem vezet eredményre. Amikor ugyanis tudatosan szeretnénk ötletes megoldásra jutni, és igyekszünk minél kreatívabbak lenni, egészen más agyterület aktivitását fokozzuk, mellyel egyúttal gátoljuk a kreativitást.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?