Menü

Kirándulj együtt tízezer darumadárral

Mit lehet késő ősszel csinálni a természetben? Kiváló program például a madárfigyelés. Az alföldi halastavak, vizes élőhelyek környékén megfigyelhetjük az égen a réti sasokat, sirályokat, nyári ludakat, vagy éppen a tömegesen szálló darvakat. Az őszi vonulás idején a darvak két fő gyülekező helye Franciaországban és nálunk van ebben az időszakban.

Országunk különleges helyzetben van, hiszen a magyar Alföld több területén is honolnak jelenleg a darvak: októberben, november elején tömegesen érkeznek, és ilyenkor nagy kiterjedésű, sekély vizű területeken keresnek maguknak menedéket. Elhullott gabonaszemekkel, gyomnövények magjaival táplálkoznak, így a gazdáknak sem kell aggódniuk a termés vagy a halállomány miatt. A naplemente környékén pedig elkezdődik a behúzás, amikor a darvak csapatostól elindulnak az alvóhelyükre Hortobágyon vagy a szegedi Fehér-tón.

Az égen szinte összetéveszthetetlen rendezettséggel repülnek V-alakban, kecsesen kinyújtott nyakkal és lábakkal. Érdemes keresgélni a programajánlókban, hogy hol figyelhetjük meg őket napi mozgásuk közben, hiszen ha jól helyezkedünk, akkor egyszerre akár több tízezer darut is láthatunk átrepülni az égen a lemenő nap fényében.

Kiváló kirándulás felnőtteknek-gyerekeknek egyaránt. Csak arra kell figyelni, hogy nehogy elijesszük a madarakat (érdemes csendben, kicsit rejtettebb helyen tartózkodni), és akkor láthatjuk őket, ahogy a fejünk felett repülnek csapatszámra. Jól fel kell öltözni az estközeli programhoz, mert az idő már hűvösödik, de megéri, mert cserébe akár órákon át figyelhetjük ezeket a lenyűgöző madarakat az égbolton, sőt tanúi lehetünk a csodás alföldi naplementéknek is. Érdemes keresgélni a programlehetőségek között, például a Kiskunsági Nemzeti Park honlapján.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.