Menü

Mi az a kókuszolaj és mit tud?

Nem kell hangsúlyozni, a táplálkozásunkban használt különböző zsiradékok minősége, milyensége meghatározó lehet egészségünkre nézve. A táplálkozási tudatosság szimbólumaként jött divatba az utóbbi időben hazánkban is a kókuszolaj, amely ugyan nem csodaszer, de mindenképpen hasznos termék. De mi is az a kókuszolaj?

„A kókuszolaj vagy más néven kókuszvaj (Oleum Cocois) a kókuszpálma (Cocus nucifera) magjának szárított beléből (koprából) készített növényi olaj. A szárított táplálószövet értékes exportcikk a termelő országokban. A kókuszolaj legnagyobb exportőre 2008-ban a UNCTAD nyilvántartása szerint a Fülöp-szigetek volt.” - írja a wikipédia. Elkészítésének módja szerint három fajtáját különböztetjük meg: hidegen sajtolt, szűz, finomított.

A kókuszolajjal kapcsolatban elsőre mindenképpen meglepő, hogy szilárd halmazállapotú, egészen 24 Celsius fok hőmérsékletig, afölött ugyanis megolvad. Felhasználása sokrétű: sütésre, fűzésre, párolásra alkalmas, kiválóan helyettesíthető vele a napraforgóolaj és a vaj is. Nemcsak a konyhában használják, hanem például a kozmetikai iparban is.

A kókuszolaj élettani hatásai meglepő módon egyelőre csak kevés alapos kutatáson estek át. A terméket sokan csodaszerként kezelik és reklámozzák, holott erről egyelőre nem beszélhetünk. Betegségmegelőző hatásai tudományosan nem bizonyítottak. Az viszont biztos, hogy a kókuszolaj használatával egészségesebbé és változatosabbá tehetjük értrendünket, ami nem kevés, segítségével máris nagyot léphetünk a tudatos táplálkozás megvalósításának irányába.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.