Menü

Mi az a kókuszolaj és mit tud?

Nem kell hangsúlyozni, a táplálkozásunkban használt különböző zsiradékok minősége, milyensége meghatározó lehet egészségünkre nézve. A táplálkozási tudatosság szimbólumaként jött divatba az utóbbi időben hazánkban is a kókuszolaj, amely ugyan nem csodaszer, de mindenképpen hasznos termék. De mi is az a kókuszolaj?

„A kókuszolaj vagy más néven kókuszvaj (Oleum Cocois) a kókuszpálma (Cocus nucifera) magjának szárított beléből (koprából) készített növényi olaj. A szárított táplálószövet értékes exportcikk a termelő országokban. A kókuszolaj legnagyobb exportőre 2008-ban a UNCTAD nyilvántartása szerint a Fülöp-szigetek volt.” - írja a wikipédia. Elkészítésének módja szerint három fajtáját különböztetjük meg: hidegen sajtolt, szűz, finomított.

A kókuszolajjal kapcsolatban elsőre mindenképpen meglepő, hogy szilárd halmazállapotú, egészen 24 Celsius fok hőmérsékletig, afölött ugyanis megolvad. Felhasználása sokrétű: sütésre, fűzésre, párolásra alkalmas, kiválóan helyettesíthető vele a napraforgóolaj és a vaj is. Nemcsak a konyhában használják, hanem például a kozmetikai iparban is.

A kókuszolaj élettani hatásai meglepő módon egyelőre csak kevés alapos kutatáson estek át. A terméket sokan csodaszerként kezelik és reklámozzák, holott erről egyelőre nem beszélhetünk. Betegségmegelőző hatásai tudományosan nem bizonyítottak. Az viszont biztos, hogy a kókuszolaj használatával egészségesebbé és változatosabbá tehetjük értrendünket, ami nem kevés, segítségével máris nagyot léphetünk a tudatos táplálkozás megvalósításának irányába.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?