Mi az a kókuszolaj és mit tud?
- Dátum: 2015.11.11., 08:40
- egészség, főzés, Kókuszolaj, konyha, sütés, táplálkozás, zsír, zsiradék
Nem kell hangsúlyozni, a táplálkozásunkban használt különböző zsiradékok minősége, milyensége meghatározó lehet egészségünkre nézve. A táplálkozási tudatosság szimbólumaként jött divatba az utóbbi időben hazánkban is a kókuszolaj, amely ugyan nem csodaszer, de mindenképpen hasznos termék. De mi is az a kókuszolaj?
„A kókuszolaj vagy más néven kókuszvaj (Oleum Cocois) a kókuszpálma (Cocus nucifera) magjának szárított beléből (koprából) készített növényi olaj. A szárított táplálószövet értékes exportcikk a termelő országokban. A kókuszolaj legnagyobb exportőre 2008-ban a UNCTAD nyilvántartása szerint a Fülöp-szigetek volt.” - írja a wikipédia. Elkészítésének módja szerint három fajtáját különböztetjük meg: hidegen sajtolt, szűz, finomított.
A kókuszolajjal kapcsolatban elsőre mindenképpen meglepő, hogy szilárd halmazállapotú, egészen 24 Celsius fok hőmérsékletig, afölött ugyanis megolvad. Felhasználása sokrétű: sütésre, fűzésre, párolásra alkalmas, kiválóan helyettesíthető vele a napraforgóolaj és a vaj is. Nemcsak a konyhában használják, hanem például a kozmetikai iparban is.
A kókuszolaj élettani hatásai meglepő módon egyelőre csak kevés alapos kutatáson estek át. A terméket sokan csodaszerként kezelik és reklámozzák, holott erről egyelőre nem beszélhetünk. Betegségmegelőző hatásai tudományosan nem bizonyítottak. Az viszont biztos, hogy a kókuszolaj használatával egészségesebbé és változatosabbá tehetjük értrendünket, ami nem kevés, segítségével máris nagyot léphetünk a tudatos táplálkozás megvalósításának irányába.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?