Menü

Ha szelíd, akkor egészséges is

A gesztenyéről sokaknak a vadgesztenye jut eszébe, az, amelyben olykor bokáig gázolunk, amikor ősszel átsétálunk egy-egy parkon, vagy sétányon. Nos, ha emberi fogyasztásról van szó, akkor a szelídgesztenyéről beszélünk. Hívják európai, édes, vagy jóféle gesztenyének is, s a név árulkodó.

Termése nemcsak finom, hanem sovány és egészséges is. Sütött, vagy főzött desszert mivolta mellett többféle főzési-sütési folyamatban felhasználható. Magja mellett a gesztenyefát a gyógyászattól kezdve a faiparig az élet számos területén hasznosítják.

De nézzük, mit nyerünk vele, ha fogyasztjuk. A gesztenye remek vitaminforrás, C, B és E-vitamint tartalmaz, de nem ez a legfontosabb tulajdonsága. Hanem az, hogy sok szénhidrátot, fehérjét, olajat és zsírt vihetünk be vele szervezetünkbe. Ha nem használunk hozzá cukrot, arányaiban akkor is jelentős energiához juthatunk fogyasztásával. Az ásványi anyagok közül magnéziumot és káliumot tartalmaz nagyobb mennyiségben.

A gesztenyét könnyű tárolni, sokáig jó, egészségre gyakorolt pozitív tulajdonságai mellett igencsak tápláló. Pozitívum, hogy rengetegféle elkészítési módja létezik. A gesztenyepüré mindenki által ismert, jellegzetes magyar desszert. Ha nem magunk készítjük, vásárláskor érdemes meggyőződni a termék valódi gesztenyetartalmáról!

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.