Menü

Igyunk sokat, de nem mindegy, hogy mit!

Az egészséges életmód alapfeltevése a megfelelő mértékű folyadékfogyasztás. Ennek létjogosultságát nem is érdemes megkérdőjelezni a Föld bolygón, melynek a nagy része víz, és a testünkben élve, amelynek szintén a legnagyobb része víz. Érthető, hogy ezt pótolni kell, és ez a testünk elsődleges üzemanyaga.

Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy víz helyett mit adunk inni a testünknek. Hiába gondoljuk, hogy a cukros üdítők, gyümölcslevek, szörpök helyettesíthetik a vizet – sajnos vagy sem, ez nem igaz. Ahogy azt a Bükki Füvesember, Szabó Gyuri bácsi az előadásán ismertette, sokan ott hibázzák el ezt a kérdést, hogy a vizet és a gyógyteát lecserélik más fajta folyadékra.

Elsősorban vizet ajánlott fogyasztanunk, minimum két litert, de testsúly arányában ez a mennyiség növekedhet. Az sem mindegy, hogy milyen vizet iszunk: a legjobb a forrásvíz, vagy valamilyen természetes víz. Az ásványvíz nem ezzel egyenlő (nem is beszélve a környezetszennyezésről, amit a palackjaival okozunk). A gyógyteákból egy-két csészével ajánlott meginni, de itt sem a filteres teára gondolunk, hanem olyanra, ami valódi gyógynövényből készül.

Ha így iszunk, azt meghálálják például az ízületeink (a sok más szervünk mellett), hiszen így olajozottan működnek majd. Gyuri bácsinak az elsődleges tanácsa ízületi problémák esetén a folyadékmennyiség növelése. Azt is elmondta, hogy ebből érthetően következik, hogy aki keveset iszik, annál hamar jelentkeznek az ilyesfajta mozgásszervi betegségek.

Nagy a felelősségünk a testünkkel kapcsolatban, és ha nem megfelelően bánunk vele, akkor hogy is várhatnánk az orvosoktól, hogy csodát tegyenek vele…?

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.