Hogy védjük meg magunkat és másokat?
Elértünk az évnek abba a szakaszába, amikor egyre több a meghűlt, náthás ember. Hogy kerüljük el, hogy védjünk meg másokat, hogyan éljük túl?
Van olyan szituáció, amikor nincs sok esély arra, hogy elkerüljük a gyorsan terjedő népbetegséget. Bármikor jöhet egy komolyabb influenzajárvány, de emellett még ott van a megfázás, nátha is. Minden évben rengeteg ember hűl meg ebben az időszakban. Ettől függetlenül mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ne kapjuk el a vírust. Ezzel járunk a legjobban. A gyakori kézmosás mellett lehetőleg kerüljük a zsúfolt helyeket, étkezzünk megfelelően, vitamindúsan, fogyasszunk elegendő mennyiségű folyadékot, stb...
De mi van akkor, ha minden elővigyázatosság ellenére mi is megbetegszünk? Akkor is szükség van a tudatosságra. Vigyázzunk másokra, igyekezzünk nem megfertőzni embertársainkat. Ilyenkor például, akármennyire is munkaképesnek érezzük magunkat, jobb nem elmenni dolgozni. Az elővigyázatosság eszközei: zsebkendő, fertőtlenítés, távolságtartás.
Ha ez megvan, foglalkozhatunk magunkkal is. Ezen betegségek zömét vírus okozza, tehát semmiképpen sem ildomos magunknak esni gyógyszerekkel, antibiotikumokkal, de az esetleges különböző szövődményekkel kapcsolatban már más a helyzet. Ha nagyon súlyosnak érezzük a tüneteket, vagy esetleg hosszan elnyúlik a betegség és az állapotunk rosszabbodik, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Amennyiben nincs ilyesmiről szó, akkor ki kell várni a betegségét elmúlását, miközben tüneteinket enyhíthetjük. Erre gyógymódok garmadája áll rendelkezésünkre.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.