Menü

Ne ijedjünk meg a láztól!

Sokakat megijeszt a láz, és nincsenek vele tisztában, hogy mi áll a jelenség hátterében, vagy hogy mi a pontos teendő. Pedig nem kell megijedni: ez a szervezet természetes védekező reakciója, ami segít a betegségekkel való megküzdésben. Arról nem is beszélve, hogy fontos információkat hordoz a beteg állapotáról.

A láztól elsősorban a lázgörcstől való félelem miatt tartanak, sok rémhír terjeng ezzel kapcsolatban. Nem tudják például, hogy a lázgörcs az 5 éves kor alatti gyermekek esetén jellemző. Tény és való, hogy nagyon ijesztő átélni, de közel sem jár olyan veszélyekkel, mint azt híresztelik. Általában ugyanis nincs semmilyen káros következménye. Gyakorta összekeverik, hogy „mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás”, ugyanis például az agyhártyagyulladásos eset okozhat lázgörcsöt – de nem a lázgörcs miatt alakul ki az agyhártyagyulladás!

Ezért sem kell elítélni a természetes lázcsillapítás híveit, vagy azokat, akik a gyengébb módszereket követik láz esetén – tévhit azt állítani, hogy ezzel veszélyeztetnék a beteget.

Mi az, amit tegyünk, és mi az, amit ne? Bizonyos szintig hagyhatjuk dolgozni a szervezetet, hiszen mint azt említettük, a láznak funkciója van. Természetesen ezt gondos felügyelet, folyamatos lázellenőrzés mellett lehet csak kivitelezni. Fontos, hogy ne öltöztessük be nagyon a lázas gyereket, vagy felnőttet, így tud hűlni a teste. Gyógyteákkal is jól kezelhető a láz, például a fekete bodza, hársfa, orvosi zsálya segítségével.

A klasszikus módszereket még az orvosok is javasolják magas láz esetén, úgymint a hűtőfürdőt, valamint a hideg lepedőbe csavarást. Átélni egyiket sem kellemes, de a szervezet számára mégis barátságosabb lehet a mesterséges gyógyszereknél. Egyébként nem kell tartózkodni az előbbitől. A hűtőfürdőt számunkra kellemesen langyos vízzel, nem pedig hideg vízzel szokták kivitelezni, a lázas testet ugyanis ez is hűti, igaz, a beteg jóval hidegebbnek fogja érezni. Valószínűleg mindössze negyed óra fürdőzés bőven elegendő. Ugyanez igaz a lepedőbe csavarásnál, hogy rövid időtartamú, kis kezelés is elegendő.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.