Menü

Ne ijedjünk meg a láztól!

Sokakat megijeszt a láz, és nincsenek vele tisztában, hogy mi áll a jelenség hátterében, vagy hogy mi a pontos teendő. Pedig nem kell megijedni: ez a szervezet természetes védekező reakciója, ami segít a betegségekkel való megküzdésben. Arról nem is beszélve, hogy fontos információkat hordoz a beteg állapotáról.

A láztól elsősorban a lázgörcstől való félelem miatt tartanak, sok rémhír terjeng ezzel kapcsolatban. Nem tudják például, hogy a lázgörcs az 5 éves kor alatti gyermekek esetén jellemző. Tény és való, hogy nagyon ijesztő átélni, de közel sem jár olyan veszélyekkel, mint azt híresztelik. Általában ugyanis nincs semmilyen káros következménye. Gyakorta összekeverik, hogy „mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás”, ugyanis például az agyhártyagyulladásos eset okozhat lázgörcsöt – de nem a lázgörcs miatt alakul ki az agyhártyagyulladás!

Ezért sem kell elítélni a természetes lázcsillapítás híveit, vagy azokat, akik a gyengébb módszereket követik láz esetén – tévhit azt állítani, hogy ezzel veszélyeztetnék a beteget.

Mi az, amit tegyünk, és mi az, amit ne? Bizonyos szintig hagyhatjuk dolgozni a szervezetet, hiszen mint azt említettük, a láznak funkciója van. Természetesen ezt gondos felügyelet, folyamatos lázellenőrzés mellett lehet csak kivitelezni. Fontos, hogy ne öltöztessük be nagyon a lázas gyereket, vagy felnőttet, így tud hűlni a teste. Gyógyteákkal is jól kezelhető a láz, például a fekete bodza, hársfa, orvosi zsálya segítségével.

A klasszikus módszereket még az orvosok is javasolják magas láz esetén, úgymint a hűtőfürdőt, valamint a hideg lepedőbe csavarást. Átélni egyiket sem kellemes, de a szervezet számára mégis barátságosabb lehet a mesterséges gyógyszereknél. Egyébként nem kell tartózkodni az előbbitől. A hűtőfürdőt számunkra kellemesen langyos vízzel, nem pedig hideg vízzel szokták kivitelezni, a lázas testet ugyanis ez is hűti, igaz, a beteg jóval hidegebbnek fogja érezni. Valószínűleg mindössze negyed óra fürdőzés bőven elegendő. Ugyanez igaz a lepedőbe csavarásnál, hogy rövid időtartamú, kis kezelés is elegendő.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.