Menü

Ne ijedjünk meg a láztól!

Sokakat megijeszt a láz, és nincsenek vele tisztában, hogy mi áll a jelenség hátterében, vagy hogy mi a pontos teendő. Pedig nem kell megijedni: ez a szervezet természetes védekező reakciója, ami segít a betegségekkel való megküzdésben. Arról nem is beszélve, hogy fontos információkat hordoz a beteg állapotáról.

A láztól elsősorban a lázgörcstől való félelem miatt tartanak, sok rémhír terjeng ezzel kapcsolatban. Nem tudják például, hogy a lázgörcs az 5 éves kor alatti gyermekek esetén jellemző. Tény és való, hogy nagyon ijesztő átélni, de közel sem jár olyan veszélyekkel, mint azt híresztelik. Általában ugyanis nincs semmilyen káros következménye. Gyakorta összekeverik, hogy „mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás”, ugyanis például az agyhártyagyulladásos eset okozhat lázgörcsöt – de nem a lázgörcs miatt alakul ki az agyhártyagyulladás!

Ezért sem kell elítélni a természetes lázcsillapítás híveit, vagy azokat, akik a gyengébb módszereket követik láz esetén – tévhit azt állítani, hogy ezzel veszélyeztetnék a beteget.

Mi az, amit tegyünk, és mi az, amit ne? Bizonyos szintig hagyhatjuk dolgozni a szervezetet, hiszen mint azt említettük, a láznak funkciója van. Természetesen ezt gondos felügyelet, folyamatos lázellenőrzés mellett lehet csak kivitelezni. Fontos, hogy ne öltöztessük be nagyon a lázas gyereket, vagy felnőttet, így tud hűlni a teste. Gyógyteákkal is jól kezelhető a láz, például a fekete bodza, hársfa, orvosi zsálya segítségével.

A klasszikus módszereket még az orvosok is javasolják magas láz esetén, úgymint a hűtőfürdőt, valamint a hideg lepedőbe csavarást. Átélni egyiket sem kellemes, de a szervezet számára mégis barátságosabb lehet a mesterséges gyógyszereknél. Egyébként nem kell tartózkodni az előbbitől. A hűtőfürdőt számunkra kellemesen langyos vízzel, nem pedig hideg vízzel szokták kivitelezni, a lázas testet ugyanis ez is hűti, igaz, a beteg jóval hidegebbnek fogja érezni. Valószínűleg mindössze negyed óra fürdőzés bőven elegendő. Ugyanez igaz a lepedőbe csavarásnál, hogy rövid időtartamú, kis kezelés is elegendő.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!