Menü

Elszomorító női statisztikák

Ha már nőnap van, akkor nézzünk szembe a tényekkel! A nők egészségi állapotától, szokásaitól átlagosan jobb adatokat remélnek, mint a férfiak esetén. Hisz a köztudatban az él, hogy a nők jobban odafigyelnek magukra, egészségtudatosabbak, és ritkábban rabjai a káros szenvedélyeknek. Ez általában igaz is, de ez nem azt jelenti, hogy az ő esetükben nyugodtabbak lehetünk.

A Vasárnapi Hírek c. hetilap a 2016. március 5-ei számában kifejezetten a nőkkel kapcsolatos adatokat közölt.* Az első, ami megragadta a figyelmemet, a nők dohányzási szokásaira vonatkozó statisztika volt – tényleg ennyire rossz lenne a helyzet? Sajnos, nagyon úgy tűnik.

A felmérések szerint ugyanis a nők 23%-a rendszeresen dohányzik. Eléggé illúzióromboló a hölgyekre nézve, hogy a negyedük cigarettázik – az adatok felfelé kerekítésében semmi túlzás nincs ugyanis. A nőkre jellemző az alkalmi cigarettázás is: társaságban, bulikban, vagy nehéz élethelyzetben is az egészségtelen nikotinrúdhoz nyúlnak, ha nem is mindennapi dohányosok. (A férfiakra egy másik felmérés szerint kevésbé jellemző az alkalmi dohányzás "módszere".)

Ha már a káros szenvedélyeknél tartunk, a nők 6,2%-a mutatkozott problémás ivónak. A médiában nemrég robbant a bomba kis hazánk döbbenetesen szomorú alkoholisztikai adatairól – mint látjuk, ez a női nemet sem kerüli el. A problémák sajnos bármely csoportban jelentkeznek, legyen szó akár családos édesanyákról, várandós nőkről, vagy egyedül élőkről. Esetükben jellemzőbbnek mutatkozik a zugivás, amikor alkoholizmusukat takargatni próbálják.

A nők nem elégedettek a súlyukkal, ezzel úton-útfélen találkozhatunk, de vajon mit igazolnak vissza mindebből a számok? A női nem 27%-a nyilatkozta azt, hogy elégedett lenne a külsejével. Viszont 48%-uk küzd elhízással, túlsúllyal, és 62%-uknak van valamennyi súlytöbblete.

Bőven van tehát min dolgozni a nők esetén is, ami az egészségtudatosságot illeti. Főleg, hogy mindössze egynegyedük sportol rendszeresen – ez sem épp egy megnyugtató adat. De vajon van-e párhuzam a hasonló elégedettségi és sportolási adatok mögött? Sajnos a felmérésből nem derül ki, hogy mennyire azonos azok halmaza, akik elégedettek a külsejükkel, és akik rendszeresen mozognak, de érdekes lenne ezt is megvizsgálni.

Nos tehát lányok, asszonyok, lehet, hogy az számít jó háziasszonynak, aki jógázás helyett süteményeket süt a családnak, de ne felejtsük el, hogy a legdrágább kincsünk, az egészségünk lehet a tét!

*Az újság az adatok forrásának a következőket jelölte meg: CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., Dove Femina Media, Fizetesek.hu, KSH, MSD Pharma Kft., Népességtudományi Kutatóintézet, Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet Világgazdasági Fórum

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.