Menü

Elszomorító női statisztikák

Ha már nőnap van, akkor nézzünk szembe a tényekkel! A nők egészségi állapotától, szokásaitól átlagosan jobb adatokat remélnek, mint a férfiak esetén. Hisz a köztudatban az él, hogy a nők jobban odafigyelnek magukra, egészségtudatosabbak, és ritkábban rabjai a káros szenvedélyeknek. Ez általában igaz is, de ez nem azt jelenti, hogy az ő esetükben nyugodtabbak lehetünk.

A Vasárnapi Hírek c. hetilap a 2016. március 5-ei számában kifejezetten a nőkkel kapcsolatos adatokat közölt.* Az első, ami megragadta a figyelmemet, a nők dohányzási szokásaira vonatkozó statisztika volt – tényleg ennyire rossz lenne a helyzet? Sajnos, nagyon úgy tűnik.

A felmérések szerint ugyanis a nők 23%-a rendszeresen dohányzik. Eléggé illúzióromboló a hölgyekre nézve, hogy a negyedük cigarettázik – az adatok felfelé kerekítésében semmi túlzás nincs ugyanis. A nőkre jellemző az alkalmi cigarettázás is: társaságban, bulikban, vagy nehéz élethelyzetben is az egészségtelen nikotinrúdhoz nyúlnak, ha nem is mindennapi dohányosok. (A férfiakra egy másik felmérés szerint kevésbé jellemző az alkalmi dohányzás "módszere".)

Ha már a káros szenvedélyeknél tartunk, a nők 6,2%-a mutatkozott problémás ivónak. A médiában nemrég robbant a bomba kis hazánk döbbenetesen szomorú alkoholisztikai adatairól – mint látjuk, ez a női nemet sem kerüli el. A problémák sajnos bármely csoportban jelentkeznek, legyen szó akár családos édesanyákról, várandós nőkről, vagy egyedül élőkről. Esetükben jellemzőbbnek mutatkozik a zugivás, amikor alkoholizmusukat takargatni próbálják.

A nők nem elégedettek a súlyukkal, ezzel úton-útfélen találkozhatunk, de vajon mit igazolnak vissza mindebből a számok? A női nem 27%-a nyilatkozta azt, hogy elégedett lenne a külsejével. Viszont 48%-uk küzd elhízással, túlsúllyal, és 62%-uknak van valamennyi súlytöbblete.

Bőven van tehát min dolgozni a nők esetén is, ami az egészségtudatosságot illeti. Főleg, hogy mindössze egynegyedük sportol rendszeresen – ez sem épp egy megnyugtató adat. De vajon van-e párhuzam a hasonló elégedettségi és sportolási adatok mögött? Sajnos a felmérésből nem derül ki, hogy mennyire azonos azok halmaza, akik elégedettek a külsejükkel, és akik rendszeresen mozognak, de érdekes lenne ezt is megvizsgálni.

Nos tehát lányok, asszonyok, lehet, hogy az számít jó háziasszonynak, aki jógázás helyett süteményeket süt a családnak, de ne felejtsük el, hogy a legdrágább kincsünk, az egészségünk lehet a tét!

*Az újság az adatok forrásának a következőket jelölte meg: CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., Dove Femina Media, Fizetesek.hu, KSH, MSD Pharma Kft., Népességtudományi Kutatóintézet, Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet Világgazdasági Fórum

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.