Hogyan óvjuk a gyerekeket a káros napsugárzástól?
- Dátum: 2016.05.05., 09:04
- allergén, biokozmetikum, bőr, kakaóvaj, káros anyagok, nap, napfény, naptej, sugárzás, természetes
Itt a tavasz és a nyár, végre többet süt a nap! Igen ám, de ezzel együtt sok szülő aggódni kezd: hogyan védje meg gyermeke bőrét a káros napsugárzástól? Persze a legjobb, ha az nem is éri közvetlenül a bőrét, mondják sokan. Dehát nem tarthatjuk őket burokban, hiszen az egészséges gyermeknek ilyenkor kezdődnek a legszebb napok, amikor végre hancúrozni lehet a szabad levegőn.
A naptej természetesen a kézenfekvő megoldás, de amiért sokan hezitálnak, az a naptejek összetevő listája. Mint tudjuk, a bőrünk nagyon érzékeny "felvevő rendszer". Erőebb hatással van a szervezetünkre az, ami a bőrünkön keresztül jut be, mint amit megeszünk! Miért? Mert a belső szervrendszerünk fel van készülve arra, hogy az esetleges káros anyagokat kiszűrje, a bőrünkön át viszont ez már nincs meg.
De milyen anyagokat is tartalmaznak a naptejek, amiket "nem kedvelünk"? Főleg mesterséges illatanyagokat, amelyek a legtöbb ismert márka esetén ismeretlen eredetűek, és károsságukat nemigen lehet pontosan felmérni. Valamint tartósítószereket és egyéb olyan kémiai összetevőket, amik irritálhatják a bőrt, allergén hatást válthatnak ki, vagy hosszú távon felboríthatják annak kémiai egyensúlyát. Ez esetben pontosan nem is érzékeljük, hogy mitől vannak bőrproblémáink.
Sokakat megnyugtat, ha egy-egy vezető márka termékeit használja, pedig ez önmagában - sajnálatos módon - semmire sem garancia. Mielőtt a gyermekünk bőrére kenjük ezeket a termékeket, olvassuk el és tanulmányozzuk az összetevőlistát! Az interneten már könnyen kideríthetjük mindegyik anyagról, hogy az pontosan micsoda, mennyire természetes, és káros-e, avagy sem, továbbá van-e potenciális bőrirritáló hatása.
Keresgélhetünk olyan termékcsaládokban is, akik eleve biokozmetikumokkal foglalkoznak, pl. a Biola és a Monsa is árul napvédelemre alkalmas termékeket. Az is jó megoldás, ha házilag állítunk össze erre alkalmas kencéket, ehhez sok receptet találhatunk. Viszont bánjunk ezekkel óvatosan, és teszteljük saját magunkon. Javasolják például a kakaóvajat napvédelemként, de az érzékeny, fehér, napfényhez nem szokott bőrnek önmagában ez nem biztos, hogy elegendő.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?