Biokertet mindenkinek!
- Dátum: 2016.05.19., 11:07
- biokert, családi ház, erkély, gyümölcs, kert, konyhakert, magánház, mulcs, permetlé, zöldség
A kertészkedés csodálatos tevékenység, amit a mai civilizált társadalomban már kevesebben tapasztalnak meg. Pedig teljesen más olyan ételt enni, amit mi neveltünk, mi gondoztunk... Valamint lélekemelő figyelni, ahogy a kezünk alatt növekszenek a növényeink. Akkor is, ha csak egy kis cserépben, és akkor is, ha nagy területen nevelgetjük a növényeket a konyhakertben.
"Bio zöldség" - a kifejezésre az első gondolatunk az lehet, hogy mindez nagyon drága. A biopiacok esetenként valóban borsos áron kínálják portékáikat, jobban járunk hát, ha megismerkedünk személyesen olyan termelőkkel, akik maguk ültetik és nevelik, valamint adják is el a zöldségeket-gyümölcsöket. De saját magunk is megvalósíthatunk egy kisebb biokertészetet néhány okos ötlettel.
Egy nagy kerttel sok a munka, bár sok finomságot is terem
A május erre kiváló dátum lehet, hiszen itt a jó idő, szívesen tartózkodunk a szabadban, kellemes friss levegőn, és az időpont sok növény elültetéséhez kedvez. Eltehetünk ilyenkor például paradicsom-, uborka- és paprikapalántákat, vagy akár bazsalikomot is. Főleg a délutáni órák javasoltak erre a tevékenységre, amikor már felmelegszik az idő. Az ültetés előtt pár nappal készüljünk fel: néhány flakonba vagy kannába tegyünk vizet, és hagyjuk állni a lakásban. Így később nem hideg vízzel kell majd locsolnunk az elültetett palántákat. A vízbe áztathatunk csalánt is.
Igen, nem tévedés, a biokertészkedés egyik fontos összetevője a bio permetlé. Csalánlevél, pásztortáska, valamint hagymahéj ázhat vízben napokon át. Ne lepődjünk meg, a növényes keverékünk kissé be fog büdösödni, de éppen ezért hasznos a kártevők ellen. Ezt virágspriccelűvel, kézzel, seprűvel, vagy klasszikus permetezővel is szórhatjuk a növényekre a kertünk méretétől függően.
A mulcsozás akár a virágoskertben, akár a konyhakertben is hasznos lehet
Szintén hasznos ötlet lehet, hogy a növényeink alját mulccsal, azaz biotakaróval védjük a kiszáradás és a hőingadozás ellen. Ez azt jelenti, hogy pl. a levágott füvet hasznosítjuk ily módon.
Ha nem családi házban, magánházban élünk, hanem társasházban, de van kisebb erkélyünk, akkor már megvalósíthatunk egy minikertet néhány cserép, vagy éppen balkonláda segítségével.
Az erkélyen nem csak dísznövényeket, hanem termő növényeket is nevelgethetünk
Sokan esztétikai szempontból nem választják a kertészkedést, mert úgy vélik, ez nem illene a rendezett-gondozott udvarukhoz. Parcellás kertészkedéssel ez a probléma is megoldódik, mutatjuk:
Nemhogy ront a kert képén a parcellás kert, hanem nagyon mutatósak a körbekerített kertszigetek
Egymás mellé is rendezhetjük a szigeteket. Elegánsabb, ha a járóterületet faaprítékkal szórjuk be
Nos, Ön is kedvet kapott a tavaszi kerti növény-ültetéshez...?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
Nordic walking – séta, ami jóval több a sétánál

A nordic walking – magyarul „északi gyaloglás” – első pillantásra egyszerű sétálásnak tűnhet két bottal. Ám ennél sokkal többről van szó: egy rendkívül hatékony, egész testet átmozgató, bárki által elsajátítható mozgásformáról, amely a skandináv országokból indult világhódító útjára.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.