Menü

Növénytermesztés a Marson?

Valamikor a jövőben – talán hamarabb, mint gondolnánk – mi, emberek fogunk élni a Marson. Habár vihetjük majd magunkkal a készleteinket, hosszútávon sokkal ésszerűbb lesz a saját terményeinket ott kitermelni. Aki látta a Mentőexpedíció című filmet, azt gondolhatja, ezt könnyen megtehetjük, a valóság azonban ennél egy kicsit árnyaltabb, ugyanis még nagyon kevés kísérletet hajtottak végre e téren a való életben.

Szerencsére holland kutatók már találtak négyféle zöldség- és gabonafélét, melyeket igaz, egyelőre földi körülmények között, de a vörös bolygóéhoz hasonló talajon termelnek, és amelyek emberi fogyasztása biztonságos. Retek, borsó, rozs és paradicsom – ezekben a növényekben nincs az emberi egészségre nézve veszélyes mennyiségű nehézfém, például ólom, réz és kadmium, melyek veszélyt jelenthetnének az emberi szervezet számára.

Ezek a figyelemre méltó eredmények nagyon ígéretesek” – nyilatkozta a projekt vezető közgazdásza, Wieger Wamelink, a hollandiai Wageningen Egyetem kutatója. „Fontos, hogy annyi terményfélét teszteljünk, amennyit csak tudunk, hogy megbizonyosodhassunk arról, hogy akik a Marson telepednek le, az élelemforrás széles tárházából tudnak majd válogatni.”

Az egyetemen dolgozó kutatóknak 2013 óta 10 különböző terményt sikerült felnevelniük a Mars földjéhez hasonló talajon, melyek közül néhány még nem mondható emberi fogyasztásra alkalmasnak. Ezeken további teszteket végeznek. Melyek ezek a növények? A burgonya, a rukkola és az orvosi vízitorma.

Ezek a vizsgálatok azonban csak egy részét teszik ki annak a nagy erőfeszítésnek, amit a kutatóknak tenniük kell annak érdekében, hogy meg tudják állapítani, elfogadhatóak-e a mezőgazdasági körülmények a Marson. Hosszabb távon, a geomérnökök valószínűleg egy globális felmelegedési programot fognak elindítani a felszínen, aminek célja a légkör felmelegítése, a jégsapkák elolvasztása, és talán a bolygó bizonyos területeinek elárasztása friss és egy kissé sós vízzel.

Azonban még rövidtávon is sok víz előállítására van szükség a vörös bolygón ahhoz, hogy a növények igényei abszolút ki legyenek elégítve. Kis mennyiségben erre számos lehetőség van, de az a legvalószínűbb, hogy az első expedíciók a Marsra, melyek során emberek is utaznak, teherszállítmányként fogják magukkal vinni a vizet. Ez egy lehetőség a sok közül, de ezenkívül felolvaszthatják a jeget a jégsapkákból, esetleg a felszín alatti tartalékokat is kihasználhatják, hogy a fejlesztésekkel tovább tudjanak haladni.

Forrás: www.iflscience.com

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.