Tényleg hatásos a HPV elleni védőoltás a méhnyakrák kialakulása ellen
Egészen eddig nagyon sok kutatás pozitív eredményeket adott a témában, de a legutolsó nélkülözhetetlen tesztek, melyek tényleg megnyugvást hoznak, mindig több időt vesznek igénybe. Most elérkezett ez a pillanat is.
Egy kanadai folyóiratban megjelent tudományos cikkben leírták, hogy azok a lányok, akik 2008-ban megkapták a Gardasil nevű vakcinát, negyedannyi eséllyel rendelkeznek bármiféle abnormalitás kialakulására, ami méhnyakrákhoz vezethetne, mint azok a lányok, akik nem lettek vakcinálva.
Ian Frazer professzor elmondta, hogy a vírus elleni ellenanyagokat mesterséges „vírusszerű részecskék” állítják elő, ezek segíthetnek megelőzni a betegség kialakulását. A HPV (humán papilloma vírus) okozta méhnyakrák évente körülbelül 270.000 nő életét követeli. Igaz ahhoz, hogy egy HPV fertőzés daganatot okozzon, legtöbbször éveknek kell eltelnie. Frazer professzor munkája az egészségügyi hatóságok elé is nagy feladatot állított. Túl sok időt vesz el a várakozás, hogy a vakcina tényleg hatásos-e, és közben túl sok lány marad védőoltás nélkül.
A döntés vitatott volt. A Gardasil drága, és néhány politikus felvetette a problémát, hogy a HPV elleni védelem ösztönözni fogja a fiatalokat a védelem nélküli szexuális életre. Természetesen az oltás elleni tábor azonnal felállt, és néhány ritka negatív esettel rukkoltak elő. Még néhány orvos kutató is megkérdőjelezte a vakcina által kialakított védettség időtartamát. A védőoltás hatásosságára vonatkozó korai bizonyítékok úgy emelkedtek, ahogy a nemi szervek területén kialakuló szemölcsök megjelenési gyakorisága csökkent. Ezeket a szemölcsöket is a HPV okozza – bár általában más típusok. Számos tanulmány jelent már meg arról, hogy azokon a helyeken, ahol az oltás elterjedt, egyre kevésbé gyakori a szemölcsök kialakulása. Igaz, a szemölcsök előfordulási gyakoriságának csökkenése nem egyenlő a rák elleni harc megnyerésével, de mindenképpen szemléletes példa. Továbbá, a legveszélyesebb típusok egyre ritkábbá válnak, ahogy a nyájimmunitás (=a népesség nagy részét beoltják, és ez az oltatlanok számára is védettséget biztosít) kezd kialakulni.
A hiányzó láncszemet Dr. Huiming Yang hozta meg. Nyolc évvel egy iskolai HPV oltás program után a védőoltás megmutatta korai előnyeit, különösen a magas rizikójú csoportba tartozó típusok esetén. Ezek nagyobb valószínűséggel okoznak daganatot. A méhnyak területén létrejövő rendellenességeket vizsgálták. A védőoltásban részesült csoport tagjai között az abnormalitások előfordulási gyakorisága 11,8% volt, míg a nem oltott csoport tagjai között 16,1% volt ezek előfordulása. Az oltott csoportban talált típusok az alacsony rizikócsoportba tartoztak, tehát kis valószínűséggel okoznak daganatot, míg a nem vakcinált csoportban több mint kétszer olyan nagy volt az esély, hogy a HPV magas rizikócsoportba tartozó típusa okozza a rendellenességet. Nem meglepő az elváltozások jelenléte az oltott csoportban sem, hiszen a védőoltás nem véd meg a vírus összes típusától. Következésképpen az oltott populáció számára is ugyanolyan fontos marad a rákszűrés, a kutatók szerint viszont át kellene gondolni ennek gyakoriságát.
Forrás: www.iflscience.com
Fotó: sxc.hu
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.