Most akkor igyunk tejet, vagy ne...?
- Dátum: 2016.09.13., 07:57
- hőkezelés, növényi tej, tehéntej, tej
"A tej élet, erő és egészség" - hangzik az egyik szlogen. Eszerint a nézőpont szerint a tej erősíti a csontokat és rengeteg vitamin található benne, amelyek listája valaha látható is volt a zacskós tejek csomagolásán. A másik nézőpont viszont azt vallja, hogy a tej roppant egészségtelen, egyedül az ember issza meg más élőlény tejét, s ebből is látszik, hogy ez nem jó irány. Hogyan igazodjunk el a kettő között, és miként döntsük el, hogy a tej végülis egészséges-e, vagy sem?
Az ipari feldolgozás lehetséges, hogy rontott a tej minőségén. A tej alkotórészeit gyakorlatilag apró részekre bontják, és újra összerakják - nagyon leegyszerűsítve így néz ki a hőkezelési eljárás, amivel a tejet néhány napnál tartósabbá teszik, eljárástól és csomagolástól függ az időtartam. Az idősebb generáció még emlékezhet rá, hogy valaha mindössze pár napig állt el a boltokban kapható tej is, viszont a gyártók állítják: nem használnak tartósítószert a tejnél, hiszen azt hőkezeléssel tartósítják, nincs is rá szükség. Ettől még kérdéses, hogy mennyire egészséges a bolti tej. De vajon jobb-e a házi?
Az egészséges táplálkozás keretében mindenhol ajánlják a házi élelmiszereket, mondván, hogy nem tartalmaznak adalékanyagokat (normális esetben), és nem ipari eljárás során, hanem hagyományos módszerekkel állítják elő. Mi a helyzet a tejjel? Ami bizonyos, hogy a házi tej íze más, s aki nem szokott ehhez hozzá, az gyakran nem szereti, és csalódás a számára, vagy nehezen iható a házi "bocinedű". Az is tény, hogy a házi tej jóval zsírosabb és hízlalóbb, tehát a nagy tejfogyasztóknak érdemes vele óvatosan bánniuk, ami a mennyiséget illeti.
Sok nézőpont szerint viszont mindegy, hogy házi, vagy sem, egészségtelen a tej így is - úgy is. Az állatvédők amellett is érvelnek, hogy a tejfogyasztással kizsákmányolják az állatot, sokszor pedig nagyon rossz körülmények között tartják - főleg a tejüzemek állatait, de sokszor az otthon gondozottakat is. Legtöbbjük egyáltalán nem legel, hanem egy helyhez kötve éli le az életét. Állítólag mindez befolyásolja a tej minőségét is: ilyen körülmények között az állat stresszessé válik, sokkal kevésbé egészséges, és a tejében nem lesznek megtalálhatóak az egyébként egészségesként reklámozott tápanyagok.
Mások állítják, hogy a tej igenis értékes összetevőket tartalmaz, energiát ad, mindeközben elég jó táplálékforrás, hisz sok fehérjét és kevés kalóriát, valamint szénhidrátot tartalmaz, s mindemellett igen laktató. Így akár még a diétába is beilleszthető. Nos, akkor hol az igazság?
Valójában önmagunkban. Érdemes arra odafigyelni, hogy a tejre miként reagál a szervezetünk, és ennek megfelelően döntsük el, hogy isszuk-e, vagy sem. Milyen szempontokat nézzünk meg? Például ezeket:
- Kívánjuk-e a tejet, vagy csak megszokásból fogyasztjuk? Mennyire hiányzik, ha egy-két hétig nem isszuk?
- Szeretjük-e a tejet önmagában, vagy csak kiegészítésként isszuk szívesen, pl. kávéhoz adva?
- Javul, vagy romlik tőle az emésztésünk?
- Tapasztalunk-e hasmenést, hasfájást, ha tejet fogyasztunk?
A kétkedőknek manapság már rengeteg alternatívája van. Azon túl, hogy a laktózérzékenyek laktózmentes tejet is fogyaszthatnak (amit egyébként az édeskés, finom íze miatt a nem tejallergiások is szívesen isznak), rengeteg növényi tejes alternatíva kapható az üzletekben. Rizs-, kókusz-, zab- és mandulatej - mindegyiket érdemes kipróbálni! Igaz, az áruk minimum a duplája a tehéntejhez képest, ezzel tehát számoljunk.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.