Menü

Mindennapi ingázás? Csak tudatosan!

A mindennapi ingázás negatívan befolyásolhatja mind a fizikai, mind a mentális egészségünket. A nem aktív ingázók – tehát akik nem sétálnak vagy kerékpároznak reggel munkába menet – megtapasztalhatják az ingázás káros hatásait.

Egy kutatás szerint ez a jelenség emelheti annak mértékét, hogy mennyi egészségtelen ételt fogyasztunk, befolyásolhatja a mentális egészségünket, növelheti a vérnyomásunkat. Napjainkban ez egy nagyon fontos probléma, hiszen egyre több ember kényszerül ingázni az otthona és a munkahelye között nap mint nap. A helyzet nemcsak az étkezési szokásainkat befolyásolja, hanem ezáltal kevesebb szabadidő is áll rendelkezésünkre, hogy aktív, egészséges életet vezethessünk. A kutatás során vizsgált ingázó emberek egészségi státusza, boldogság- és elégedettség szintje alacsonyabb volt a többiekénél. Ezek az emberek gyakrabban látogatták a háziorvosukat is. A vizsgált emberek 55%-a érezte magát stresszesnek a napi kötelező utazás eredményeként, és 41%-uk beismerte, hogy kevésbé aktív fizikailag is. A résztvevők átlagosan 767 kalóriával többet vettek magukhoz hetente – ez nagyjából 3 Big Mac-nek felel meg -, és 33%-kal többet nassoltak.

A vizsgálat során kiderítették, milyen tényezők befolyásolták az egészségi állapotot:
- a napi utazás hossza
- kényelmetlen hőmérséklet
- antiszociális viselkedés
- túlzsúfoltság
- járatkésések.

A legjobb lenne, ha az ingázók mindenhol igénybe vennék az aktív közlekedés eszközeit (séta, kerékpár), ahol csak lehetséges, így képessé válnának arra, hogy a fizikai aktivitást beépítsék a mindennapi rutinjukba. A legkényelmesebb nyilvánvalóan az lenne, ha otthoni környezetből tudnánk dolgozni, vagy ha rugalmas lenne a munkaidőnk, hiszen így egy kényelmes rendszert alakíthatnánk ki magunknak. Ezt azonban még nem mindenki, és nem mindenhol tehetik meg. A kényelmesebb utazás és az egészségesebb élet érdekében azonban a közlekedési szolgáltatók is tehetnek valamit, például a kereskedelmi és a vendéglátó-ipari egységek színvonalát növelhetnék. Ez segíthetne abban, hogy az emberek ne vegyenek extra kalóriákat magukhoz. Nyilván sokkal kényelmesebb lenne, ha a tömegközlekedési eszközök nagyobbak lennének, illetve gyakrabban járnának. Bizonyos esetekben el kellene gondolkodni az első osztályú férőhelyek megszüntetésén, vagy legalább csökkentésén, hiszen a hétköznapi rohanás során nagyon kevesen veszik igénybe ezt a szolgáltatást.

Van néhány lépés, amit mi, mindennapi ingázók megtehetünk annak érdekében, hogy a saját fitnesz programunkat a hétköznapokba beépítsük:

~ Leszállhatunk egy megállóval hamarabb, hogy a maradék utat gyalog tegyük meg
~ Ha parkolni kell, parkoljunk az irodától távolabb, és sétáljunk
~ A projekttervet egy séta közben is átbeszélhetjük a munkatársainkkal
~ Álljunk fel, míg telefonálunk!
~ Ahelyett, hogy felhívnánk egy munkatársunkat, álljunk fel, és menjünk át hozzá a másik irodába!
~ Lépcsőzzünk a lift használata helyett! Ha a tizedikre kell mennünk, szálljunk ki néhány emelettel hamarabb, és használjuk onnan felfelé a lépcsőt!
~ Sétáljunk a mozgólépcsőn is!
~ Ebédidő alatt tegyünk egy rövid sétát – esetleg hordjunk magunkkal egy lépésszámlálót is!

Utazás közben pedig hallgassunk valamit – például töltsünk le valami hanganyagot az internetről! Ez elvonja a figyelmünket is, és a stressz szintjét is csökkenti.

Forrás: www.nhs.uk

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.