Az inzulinnal ne kockáztass!
- Dátum: 2016.09.22., 10:31
- cukorbetegség, diéta, inzulin, szénhidrát, vércukorszint
Nem könnyű együtt élni a cukorbetegséggel, és folyamatosan odafigyelni az étkezésekre. Érthető tehát, ha a betegséggel együtt élők vágynak arra, hogy szabadon étkezhessenek. Azoknak főleg nehezebb, akiknek inzulinra is szükségük van. Mégis, az inzulin használata ad egyfajta nézőpont-váltást. Akik nem a betegségük elejétől használják, hanem időközben kényszerültek rá, egy kis lemondást is érezhetnek: "most már minek küzdjek, úgyis használnom kell az inzulint, nem úsztam meg". Másrészt adhat egyfajta lazaságot az érzés, hogy pótolhatjuk kívülről azt, amire a szervezetünknek szüksége van.
Tehát a cukorbetegek egy része hajlamos azt hinni, hogy az inzulin használható oly módon, hogy ellensúlyozzák vele a diétán átlépő étel- és italfogyasztásukat. Sajnos ez a nézőpont azonban téves: az inzulint felelősséggel kell használni, és komolyan venni a cukorbeteséget az egészségünk, az életünk érdekében.
Nem véletlen, hogy az inzulin-használó cukorbetegeknek szigorú diétát írnak elő, ahol mind az öt étkezésre leosztva megadják a fogyasztandó szénhidrátot, az inzulin pedig ehhez mérten kerül beállításra. Ez egy nagyon kényes egyensúly! Sokan mégis könnyeden kezelik: ha például több édességet esznek, vagy több cukortartalommal bíró szeszesitalt fogyasztanak, akkor több inzulint adnak be. Szigorú mérés nélkül ez a "házi technika" nagyon veszélyes, mert az inzulint is túl lehet adagolni.
Sajnos az orvosok, dietetikusok nem hívják fel a páciensek figyelmét kellőképpen ezekre a veszélyekre. Miért? Sok esetben lehetőségük sincs részletesen tájékoztatni a beteget idő és keretek hiányában. Ha mégis megteszik, ez egyszeri alkalommal történik, az információkat a páciens pedig idővel elfelejti, vagy egyszerűen nem alkalmazza. Célszerű lenne a folyamatos tájékoztatás, de ennek nincs meg a lehetséges fóruma.
Az is téves, hogy elhitetik a betegekkel az inzulin használatának véglegességét, ami egyáltalán nem sarkallja változásra őket. Pedig sok ellenpélda létezik, hogy megfelelő diétával és mozgással az inzulin adagolása elhagyható volt. Ezeknek is érdemes utánanézni, mielőtt úgy gondolja a páciens, hogy valami visszavonhatatlan dolog történik vele.
(A cikkben szereplő információk elsősorban a 2-es típusú cukorbetegségre vonatkoznak.)
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.