Az inzulinnal ne kockáztass!
- Dátum: 2016.09.22., 10:31
- cukorbetegség, diéta, inzulin, szénhidrát, vércukorszint
Nem könnyű együtt élni a cukorbetegséggel, és folyamatosan odafigyelni az étkezésekre. Érthető tehát, ha a betegséggel együtt élők vágynak arra, hogy szabadon étkezhessenek. Azoknak főleg nehezebb, akiknek inzulinra is szükségük van. Mégis, az inzulin használata ad egyfajta nézőpont-váltást. Akik nem a betegségük elejétől használják, hanem időközben kényszerültek rá, egy kis lemondást is érezhetnek: "most már minek küzdjek, úgyis használnom kell az inzulint, nem úsztam meg". Másrészt adhat egyfajta lazaságot az érzés, hogy pótolhatjuk kívülről azt, amire a szervezetünknek szüksége van.
Tehát a cukorbetegek egy része hajlamos azt hinni, hogy az inzulin használható oly módon, hogy ellensúlyozzák vele a diétán átlépő étel- és italfogyasztásukat. Sajnos ez a nézőpont azonban téves: az inzulint felelősséggel kell használni, és komolyan venni a cukorbeteséget az egészségünk, az életünk érdekében.
Nem véletlen, hogy az inzulin-használó cukorbetegeknek szigorú diétát írnak elő, ahol mind az öt étkezésre leosztva megadják a fogyasztandó szénhidrátot, az inzulin pedig ehhez mérten kerül beállításra. Ez egy nagyon kényes egyensúly! Sokan mégis könnyeden kezelik: ha például több édességet esznek, vagy több cukortartalommal bíró szeszesitalt fogyasztanak, akkor több inzulint adnak be. Szigorú mérés nélkül ez a "házi technika" nagyon veszélyes, mert az inzulint is túl lehet adagolni.
Sajnos az orvosok, dietetikusok nem hívják fel a páciensek figyelmét kellőképpen ezekre a veszélyekre. Miért? Sok esetben lehetőségük sincs részletesen tájékoztatni a beteget idő és keretek hiányában. Ha mégis megteszik, ez egyszeri alkalommal történik, az információkat a páciens pedig idővel elfelejti, vagy egyszerűen nem alkalmazza. Célszerű lenne a folyamatos tájékoztatás, de ennek nincs meg a lehetséges fóruma.
Az is téves, hogy elhitetik a betegekkel az inzulin használatának véglegességét, ami egyáltalán nem sarkallja változásra őket. Pedig sok ellenpélda létezik, hogy megfelelő diétával és mozgással az inzulin adagolása elhagyható volt. Ezeknek is érdemes utánanézni, mielőtt úgy gondolja a páciens, hogy valami visszavonhatatlan dolog történik vele.
(A cikkben szereplő információk elsősorban a 2-es típusú cukorbetegségre vonatkoznak.)
Az összeköltözés pszichológiája
Manapság egyre több fiatal pár kezdi közös életét összeköltözéssel a házasságot megelőzően, vagy azt helyettesítve. Felmerül a kérdés: az elköteleződés szempontjából vajon mennyiben más az összeköltözés, mint a házasság?
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
Éjszakai lábgörcs
Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.