Menü

Női problémák hátterében

Sok nő küzd olyan problémákkal, melyek komoly kárt tesznek nőiességükben, életminőségükben és legtöbbször a hormonegyensúly felborulására vezethetőek vissza. A leggyakoribb ilyen jellegű problémák: a meddőség, az elhízás, és a menstruációs zavarok, de ezek egyben okai és következményei is számos más panasznak.

A hormonrendszerünk működését alapvetően 3 dolog befolyásolja: a környezeti hatások, az életmód, és az érzelmek.

A progeszteron nevű női hormon legfontosabb funkciója, hogy egyensúlyt tart az ösztrogénnel, ez elengedhetetlen feltétele a női hormonegyensúlynak, ami pedig alapvetőn meghatározza a menstruációs ciklust. Az ösztrogéndominancia egyre nagyobb problémát jelent, melynek nemcsak a várt gyermekáldás elmaradása lehet a következménye, hanem számos, életminőséget rontó panasz, tünetegyüttes is. Az ösztrogén túlsúlyba kerülése, nemcsak abból adódhat, hogy önmagában sok ez a hormon, hanem a progeszteronhoz képest van túlsúlyban, vagyis a hangsúly a két női nemi hormon arányán van.

A hormonegyensúly felbomlására számos kellemetlen panasz vezethető vissza, többek között: az emlőcsomó, petefészekciszta, és a mióma kialakulása, meddőség, vetélés, nem megfelelő és fájdalmas menstruációs ciklus. Nehéz szétválasztani az okokat és a következményeket, de a problémakörhöz tartoznak olyan tünetek is, mint például: endometriózis, bőrgyulladás, csökkent nemi vágy, súlygyarapodás, édességvágy.

Mivel a hormonális rendszert az idegrendszerünk irányítja, melyre nagy hatással vannak érzelmeink, a tartós stresszhatás, negatív érzelmi állapot is káros hatású lehet. Emellett még a környezeti hatások és az életmód befolyásolja leginkább hormonháztartásunk működését. A vegyszerterhelés egyre nagyobb mértékű, az évek során a szervezetben felhalmozódó mesterséges ösztrogénvegyületek nagyban felelősek a hormonegyensúly felbomlásáért. Ilyen vegyületeket tartalmaznak például a körömlakkok, az izzadásgátlók, a háztartási vegyszerek, szintetikus mosószerek, testápolók, hajfestékek, parfümök, növényvédő szerek és így tovább.

Fontos lenne, hogy ne csak akkor kezdjünk el ezekkel a kérdésekkel foglalkozni, amikor már az egyik legsúlyosabb következménnyel, a meddőséggel nézünk szembe. A fentiekben említett panaszok, tünetek mind jelzések, hogy valami nem megfelelően működik, és elsősorban ne együtt élni tanuljunk meg ezekkel a problémákkal, hanem a probléma tudatosításával, körüljárásával illetve a megoldás kereséssel próbáljunk meg segíteni magunkon.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.