Menü

Örök vitatéma: fogyókúrázhat-e a gyerek?

Úgy látszik, nem csitul a vita abban a témakörben, hogy mi a károsabb a gyerekeknek: az elhízás, vagy a gyermekkori fogyókúra? Az egyik tábor úgy véli, a gyerek majd kinövi a túlsúlyt, és fiatalkorban még tilos az ezirányú diéta, a másik csoport véleménye viszont az, hogy örökre problémát okoznak a gyerekkori pluszkilók. Kinek van igaza? Megvizsgáljuk.

Az ellenzők érve az, hogy a gyereket "éheztetni, túlmozogtatni" káros, de leginkább felesleges. A fő érvük, hogy a fejlődésben lévő szervezet számára ez veszélyt jelent, valamint túlzott és korai megterhelést, hiszen a túlsúly nagy részét a gyerekek elnövik. Persze nem arról szól egy normális, gyerekek számára tervezett diéta, hogy a felnőttekkel azonos módon kell változtatniuk. Legtöbbször magán a szokásokon, valamint az ételek minőségén kell változtatniuk. Éhezésről szó sincs, egyszerűen csak le kell cserélni az ételeket.

Ha okosan csinálják, a gyerekek számára nem jelent veszélyt a változás, ugyanis az nem is diéta, hanem életmódváltás. Ez azt jelenti, hogy a gyermek fejlődés alatt álló szervezete igenis megkapja azt, amire szüksége van, csak sokkal egészségesebb formában, és nem túlzó mértékben. Hisz a gyermekkori elhízás leggyakoribb oka is ugyanaz, mint a felnőtteké, hogy a szükségesnél jóval több kalóriát, szénhidrátot, zsírt eszik, és kevesebbet mozo, mint ami az egészséges lenne. Sajnos az a tévhit sem igaz, hogy a gyerekek csak úgy kinövik a pluszkilókat.

Valóban van egy időszak valamikor a kamaszkorban, amikor a gyerekek sokat nyúlnak, és a testük minden energiát erre a látványos növekedésre használ el. Ilyenkor aztán lehetséges, hogy eltűnik az addigi gyermeki súlyfelesleg. Igen ám, de mennyi időre? Ha a gyermek (és családja...) továbbra is egészségtelen életmódot folytat, akkor ez a változás nem lesz tartós. Lehetőségnek viszont kiváló lehet, hiszen ha ezen a ponton változik az életvitel, akkor a súlyból már nem kell lejjebb adni, hanem elég a változásra koncentrálni.

S mi a helyzet azzal a véleménnyel, hogy a gyermekkori elhízás hosszú távú problémákat okozhat? Sajnos ez igaz. Ugyanis a gyerekkori elhízás miatt kialakult zsírsejtek száma és mérete is gyarapodik, míg felnőtteknél már csupán a sejtek mérete nő meg. Figyeljünk oda tehát felelősséggel a gyerekekre, és tegyünk a súlyproblémáik ellen! A magyarországi felmérések szerint minden 4-5. gyermek elhízott, tehát jelentős problémával állunk szemben. Aki aggódik amiatt, hogy miként segítsen gyermekén, az kérje dietetikus segítségét!

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.