Menü

Eljött a csípős ételek ideje

A téli időszak bizony másfajta étkezést kíván: most már nem elég könnyed zöldségeket eszegetni, mint a nyári hőségben. Ha energikusak szeretnénk maradni, akkor tartalmasabb, és másfajta ízvilágú ételeket érdemes fogyasztani. A hidegben ajánlott lehet a fűszeres, valamint rostdús ennivalókat tenni a tányérunkra.

Ez persze nem azt jelenti, hogy többet kell ennünk, mert ez elhízáshoz vezethet, főleg akkor, ha az évnek ezen szakaszában keveset mozgunk. Viszont ételeink fűszerezését át szabad most alakítani, eljött a kissé intenzívebb, valamint csípősebb ízvilág időszaka! Mindez ugyanis melegíti, fűti a szervezetünket.

Sajnos máig él az a tévhit, hogy a csípős és fűszeres ételek ártalmasak az egészségre. Sajnos ez így önmagában nem igaz, tehát fenntartásokkal kell kezelnünk ezt az információt és érdemes pontosítani rajta. Azért alakult ki ez a szemlélet, mert sokan olyan ételekkel viszik be a fűszereket a szervezetükbe, amik önmagukban terhelőek és zsírosak. Például nem mindegy, hogy csípősen fűszerezett sárgaborsó főzeléket, vagy csípős szósszal elkészített csülköt eszünk. A zsíros húsok, finomlisztes ételek nem kedveznek egészségünknek télen sem.

Segíthet, ha ötleteket szerzünk az indiai és a dél-amerikai konyhák háza tájáról, ahol úgy valósítják meg a csípős és erősen fűszerezett ízvilágot, hogy közben viszonylag egészségesen, és nem terhelően étkeznek.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.