Menü

Amikor csak sír és sír a baba

A csecsemőkori krónikus hasfájás nagyon meg tudja nehezíteni a szülést követő hónapokat. Legfőbb jele, hogy a csecsemő nagyon sokat sír, amit szülőként rendkívül nehéz végignézni.

A csecsemőkori hasfájásnak több oka is lehet. Leggyakrabban arról van szó, hogy a kicsi jó evő, és hajlamos „degeszre” enni magát. Sok anyuka a babasíráshoz első körben az éhséget társítja, és megeteti a kicsit. De a babák nemcsak az éhségüket jelzik sírással, tehát gondolnunk kell arra is, hogy a túletetéstől fájhat a pocakja. Ezekben az esetekben érdemes visszafogni az adagokat, egyen a baba inkább többször, de kevesebbet.

Az anyuka által fogyasztott különböző élelmiszerek is okozhatnak hasfájást a babáknál. Ezért érdemes megpróbálni a szoptatós anyukáknak, hogy kerülik például a következő puffasztó hatású zöldségek fogyasztását: karfiol, karalábé, kelkáposzta, hüvelyesek. Ha hasfájós a baba, akkor próbaképpen az anyának ajánlott minimalizálni a tej illetve tejtermékek fogyasztását is.

Fontos tudni, hogy bizonyos esetekben fennáll a kockázata annak is, hogy a baba bélflórája nem alakul ki megfelelően, aminek egyébként normális helyzetben, pár hónapos korra már ki kell fejlődnie. Ezt valószínűsítheti például a császármetszéssel történő születés, vagy ha a baba intenzív újszülött-kezelésen esett át, melynek részeként nagy mennyiségű antibiotikumot kapott. Ilyenkor a probléma bélbaktérium pótló készítmények (probiotikumok) segítségével orvosolható.

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.