Amikor csak sír és sír a baba
A csecsemőkori krónikus hasfájás nagyon meg tudja nehezíteni a szülést követő hónapokat. Legfőbb jele, hogy a csecsemő nagyon sokat sír, amit szülőként rendkívül nehéz végignézni.
A csecsemőkori hasfájásnak több oka is lehet. Leggyakrabban arról van szó, hogy a kicsi jó evő, és hajlamos „degeszre” enni magát. Sok anyuka a babasíráshoz első körben az éhséget társítja, és megeteti a kicsit. De a babák nemcsak az éhségüket jelzik sírással, tehát gondolnunk kell arra is, hogy a túletetéstől fájhat a pocakja. Ezekben az esetekben érdemes visszafogni az adagokat, egyen a baba inkább többször, de kevesebbet.
Az anyuka által fogyasztott különböző élelmiszerek is okozhatnak hasfájást a babáknál. Ezért érdemes megpróbálni a szoptatós anyukáknak, hogy kerülik például a következő puffasztó hatású zöldségek fogyasztását: karfiol, karalábé, kelkáposzta, hüvelyesek. Ha hasfájós a baba, akkor próbaképpen az anyának ajánlott minimalizálni a tej illetve tejtermékek fogyasztását is.
Fontos tudni, hogy bizonyos esetekben fennáll a kockázata annak is, hogy a baba bélflórája nem alakul ki megfelelően, aminek egyébként normális helyzetben, pár hónapos korra már ki kell fejlődnie. Ezt valószínűsítheti például a császármetszéssel történő születés, vagy ha a baba intenzív újszülött-kezelésen esett át, melynek részeként nagy mennyiségű antibiotikumot kapott. Ilyenkor a probléma bélbaktérium pótló készítmények (probiotikumok) segítségével orvosolható.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?