Egészséges palacsinta sósan és édesen
- Dátum: 2017.02.06., 09:56
- csirkemell, cukor, desszert, ebéd, édes, édesítőszer, egészséges, főzés, palacsinta, recept, sós, táplálkozás
Legkedvesebb desszertünkről, a palacsintáról sem kell lemondanunk, ha az egészséges életmódot követjük, vagy diétázunk - könnyedén elkészíthetjük egészséges verzióban is! íme egy szuper recept, amit érdemes kipróbálni. Sőt, kis átalakítással nem csak édességként, hanem ínycsiklandozó és gyorsan elkészíthető ebédként is funkcionál.
Hozzávalók kb. 20 darabhoz:
- 40 dkg zabpehelyliszt (szoktuk ajánlani a recepteknél, hogy őröljük le magunk a zabpelyhet, de a palacsinta esetében ezzel csak akkor próbálkozzunk, ha valóban liszt finomságot készítő eszközzel, pl. kézi malommal rendelkezünk)
- 4 tojás
- 6-7 dl tej
- 4-5 dl szóda vagy szénsavas ásványvíz
- pici kókuszzsíron süssük
Édes palacsinta:
A hagyományoktól eltérően megtölthetjük gyümölcssalátával, vagy gyümölccsel felturbózott túróval, pudinggal. Bármelyiket készítjük is, használjunk cukor helyett természetes édesítőszert, pl. nyírfacukrot, vagy eritritet! A kakaós változatot szintén ezzel készíthetjük, de akik kevésbé édesszájúak, azok édesítés nélkül is fogyaszthatják a kakaós palacsintát. Használhatunk még cukormentes lekvárt is, pl. a szilvalekvárt gyakorta készítik cukor nélkül (ellenőrizzük!). A tetejére cukor helyett szintén édesítőszert szórjunk, amit mi magunk is le tudunk darálni pl. egy kávédaráló segítségével. Persze kész formában is kapható por állagú édesítő, de ez általában drágább.
Sós palacsinta:
Keverjünk zöldfűszereket a palacsintatésztába, és így süssük ki! Illeszkedik hozzá a bazsalikon, a snidling, vagy az oregano (ez utóbbiból kevesebbet használjunk), de a bátrak őrölt chilivel is próbálkozhatnak. Majd töltsük meg vajon sült csirkemellel, vagy tejszínes-sajtos párolt zöldségekkel. Még ínycsiklandozóbb lesz, ha egy kis sajtot olvasztunk a tetejére.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.