Menü

Milyen színű autóval utazzunk?

Szingapúrban felmérést készítettek a taxik színe és a baleseti kockázat összefüggésének vizsgálatára. Kiderült, hogy az autók színe befolyásolja a baleseti kockázatot.

A 36 hónapos vizsgálati időszakban a sárga taxik 9%-kal kevesebbszer karamboloztak, mint a kék színűek. A tanulmány szerzői szerint ez a felfedezés a jövőben jelentős szerepet játszhat a közlekedési eszközök színének megválasztása során, e mellett életeket menthet, és rengeteg pénzt is spórolhatunk vele.


Hoppá! A kék taxik kevésbé biztonságosak!

Korábbi vizsgálatokban is bebizonyosodott már, hogy bizonyos színű autók kevesebbszer szenvednek balesetet. Habár ezeknek a kutatásoknak van egyfajta fő sodorvonaluk, ugyanis nem tudnak különbséget tenni a valódi biztonságosság és az önbeteljesítő jóslatok között. Ha az emberek azt gondolják, hogy a fehér autók biztonságosabbak, mint a pirosak, akkor a biztonságtudatos vezetők inkább fehér színű járműveket fognak vásárolni, és valóban kevesebb alkalommal szenvednek balesetet, mint a gyorsaság kedvelői, akik inkább piros autót választanak.

Szingapúrban két taxitársaság versenyzett egymással, az egyik sárga, a másik kék autókat használt, a kettő azonban egybeolvadt. Azok a sofőrök, akik mindkét színű autót vezetni szokták, sokkal kevesebbszer szenvedtek balesetet a sárga színű autókban.


A sárga színű taxikkal ritkábban szenvednek baleseteket

2012 és 2014. között 1000 sárga színű taxira 65,6 balesetet jutott havonta, a kék színűek esetén ez a szám 71,7 volt. A kutatóknak sikerült korrigálniuk az átlagsebességre és arra az időre, amit az autók ténylegesen az úton töltöttek, tehát ezeket a befolyásoló faktorokat ki tudták zárni. A szerző azzal magyarázza a helyzetet, hogy a sárga színű autókat az emberek jobban észreveszik. Ha a biztonságra törekedve innentől kezdve mindenki sárga színű autót fog választani, akkor ez az összefüggés el fog tűnni.

A sárga taxik 1907 óta népszerűek, amikor rájöttek, hogy kifejezetten feltűnőek a fekete színű Ford T modellek között, amelyek akkor domináltak az utakon. A sárga színű autókkal így könnyebb volt utasokat találni, és az utasok maguk is könnyebben kiszúrták a taxikat.

Ha ezt követően túl sok ember választ sárga autót, akkor egy idő után a kék járműveket lesz könnyebb észrevenni, így azok válnak biztonságosabbá. Most még viszont nagyon távol vagyunk attól a ponttól.

Forrás: www.iflscience.com

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.