Menü

Mennyi mindenre jó a C-vitamin!

Megtanultuk gyerekkorunkban, hogy tavasszal, ősszel és télen sok-sok zöldséget és gyümölcsöt együnk, mert abban sok a C-vitamin és így nem betegszünk meg. Később jöttek az étrendkiegészítők, a multivitaminok. Egyre jobban az életünk részévé vált a vitaminbevitel, akár mesterséges úton is.

Rendben, de csak ezért szedhetünk C-vitamint? Hogy ne betegedjünk meg a kritikus időszakokban, amikor az immunrendszerünk gyengébb? Nem! Szerencsére a tudománynak köszönhetően ma már számos más egészségügyi területen is bizonyított a C-vitamin jótékony hatása.

Tudtuk-e például, hogy fokozhatja a kemoterápia hatékonyságát? Kutatások támasztják alá, hogy a kiegészítő C-vitamin adagolás javíthatja a kezelés hatékonyságát daganatos betegeknél.

Tumoros elváltozások során a C-vitamin szupplementumként történő pótlólagos bevitele javíthat a rákos betegek kezelésének hatékonyságán vagy életminőségén.

Csökkentheti a szürkehályog (idegen szóval cataracta) kialakulási kockázatát is. Időseknél gyakran előforduló megbetegedés a makula degeneráció. Ilyenkor az éleslátás helyén lévő ideghártya sejtjei pusztulásnak indulnak, ennek következtében drasztikus látásromlás alakul ki, és a betegek olvasóképessége romlik vagy teljesen el is veszik, ugyanis nem tudnak az adott pontra fókuszálni. Ezek az idős emberek a perifériás látásukra támaszkodva tudják folytatni életüket. Sajnos a betegség gyógyítása napjainkban még nem lehetséges, csak az állapot javítására vagy fenntartására léteznek lehetőségek. Ügyeljünk a C-vitamin bevitelre, ugyanis a makula degeneráció kialakulási kockázatának csökkentésében is szerepet játszhat.

A C-vitamin ezen kívül csökkentheti a kardiovaszkuláris (vagyis szív- és érrendszeri) betegségek kialakulási kockázatát is, illetve javíthatja az előrehaladott stádiumban lévő betegek életminőségét.

Kifejezetten fontos szereppel bírhat a dohányosok esetében, hiszen a C-vitamin antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően hatékonyan részt vesz a keletkező szabadgyökök ártalmatlanításában.

Ezen kívül számos más biológiai folyamat optimális működéséhez járulhat hozzá. Többek között befolyásolhatja az immunrendszer különböző komponenseit, és számos enzim működését is segíti azáltal, hogy azok megfelelő funkcionalitásához szükséges komponenseket aktivál, amelyek nélkül az enzimek nem tudnák betölteni normál szerepüket.

A C-vitamin részt vesz a kollagén előállításában. A kollagén egyébként a kötőszövetnek egy rendkívül fontos alkotóeleme, hiszen elengedhetetlen szereppel rendelkezik – a teljesség igénye nélkül – bőrünk, inaink, ínszalagjaink felépítésében.

Beviteli formák

A C-vitamin pótlására számos lehetőségünk van. Leggyakrabban a zöldségeket, gyümölcsöket ajánlják, de ezen kívül szedhetjük tabletta, kapszula vagy kristályos por formájában, illetve főleg súlyos betegeknél vagy komoly vitaminhiányban szenvedőknél alkalmazzák az intravénás adagolást. Nemrégiben pedig megjelent egy újabb beviteli forma is, a liposzómás C-vitamin.

Mik azok a liposzómák?

A liposzómákat nagy, belül üreges golyókként kell elképzelnünk, amelyeknek falát zsírból felépülő kettős hártyaréteg alkotja. Ezeknek a belsejébe különféle anyagokat, például gyógyszer hatóanyagokat, vitaminokat lehet „csomagolni”. Szedni ugyanúgy kell, mint egy tablettát, csak a liposzóma biológiai, kémiai tulajdonságainak köszönhetően felszívódása valószínűleg sokkal hatékonyabb, mint a kapszulás vagy tablettás formának. Az ezzel kapcsolatos tudományos vizsgálatok azonban még folyamatban vannak.

A fentiek csak kiragadott példák, mi mindenre gyakorolhat pozitív hatást a C-vitamin. Reményeim szerint ezt követően senkit sem kell túlzottan biztatni, hogy fokozott figyelemmel kísérje életében a megfelelő vitaminbevitelt!

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.