Menü

Nagyon ellenálló baktériumok?

Tudatosan élve életünket, figyelünk arra, hogy ha megbetegszünk, igyekezzünk házi praktikákkal elillanni a betegség elől. Ha súlyosbodik a helyzet, meglátogatjuk a háziorvosunkat, de talán még ott is tartjuk magunkat, nehogy antibiotikumot írjon fel nekünk. Vannak bizonyos helyzetek, amikor már tudjuk magunktól is, hogy elkerülhetetlen, különben felülkerekedne rajtunk a kór, de a tudatos állampolgárok nagy része tisztában van azzal, hogy az első lépés nem az antibiotikum szedés.

Sajnos környezetünkben azonban élnek olyan társaink is, akik a megbetegedésük elején megriadnak, és az antibiotikumot látják az egyetlen elfogadható megoldásnak. A betegségek lelki okáról itt még nem is ejtünk szót, de vajon mi a következménye az antibiotikumok ilyen kiterjedt használatának? Aminek persze nemcsak mi, páciensek vagyunk az okai, de az orvostudomány is egyre szívesebben írja fel a receptre kapható, nagy dózisú antibiotikumokat.


Egy idő után a baktériumok egyre ellenállóbbak lesznek
még az antibiotikumokkal szemben is

A baktériumok olyan tulajdonságokkal vannak felruházva, amelyeknek segítségével egy kis idő elteltével könnyebben ellen tudnak állni bizonyos hatóanyagoknak, és ezt a tulajdonságukat állandósítani is tudják. Tehát olyan képességek fejlesztésére képesek, amelyek lehetővé teszik, hogy az addig káros anyagok az elkövetkezendőkben ne hordozzanak további veszélyeket számukra. Így lesznek ellenállóbbak, azaz rezisztensek az addig hatékony szerekkel szemben.

Ennek következtében azonban olyan mértékben kiterjedhet az antibiotikum rezisztencia, hogy idővel nem lesz effektív gyógyszerünk a betegségek ellen.

A gyógyszerek általában a baktériumok különböző tulajdonságain keresztül támadnak, például a sejtfaluk előállításában résztvevő enzimek (amelyeket fehérjék alkotnak) működését gátolják. Vannak olyanok, amelyek maguknak a fehérjéknek az előállítását akadályozzák meg.

Egy idő után viszont további kutatások szükségesek ahhoz, hogy a baktériumok okozta betegségek ellen hatékony gyógyszerekkel tudjunk fellépni, ezek kifejlesztése azonban hosszú-hosszú időt vesz igénybe. Közben pedig felmerül a kérdés, hogy meddig tud a tudományos világ olyan pontokat találni, amelyek hatásos támadáspontnak bizonyulnak? Hogyan fogunk védekezni ezt követően?

A baktériumok egyre erősebben és egyre különösebb tünetek és állapotok okozásával, egyre súlyosabb megbetegedésekkel lépnek majd fel életünkben. Ehhez még az egészségtelen életmódunkkal is hozzáteszünk, a legyengült immunrendszerünk táptalajt biztosít a baktériumok terjedésének, szaporodásának.

Napjainkban nem győzzük hangsúlyozni az egészséges életmód, táplálkozás és a mozgás fontosságát. Szerencsére egyre jobban elterjed ez a gondolkodásmód, és reményeink szerint ezzel elejét vehetjük a folyamat további előrehaladásának.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.