Menü

Többet eszünk az okostelefonok miatt?

Az internet és az okostelefonok használata nem véletlenül okoz függőséget. Amikor információkat, érdekességeket olvasunk a neten, vagy a barátainkkal csevegünk, akkor az úgynevezett nucleus accumbens-t, azaz az agy örömközpontjáért, vagy más néven jutalomközpontjáért felelős területet stimuláljuk. Ilyenkor dopamin termelődik a szervezetünkben, ez a vegyület többek között felelős a motiváció és a jutalmazottság érzéséért, valamint a függőségek kialakulásáért is (az összefüggés érthető).

Szinte ugyanez az agyi funkció lép életbe, ha eszünk, és valamilyen finom, általunk kedvelt ételt fogyasztunk, s ez fokozottan igaz a nassolnivalókra. Csakhogy lehetséges az agy jutalomközpontját túlstimulálni, és egy idő után ugyanaz a tevékenység már nem okoz olyan mértékű pozitív érzéseket, mint korábban. Ezért eszünk egyre többet, és ezért netezünk egyre többet.

Csakhogy a két dolog között összefüggés mutatható ki – minél több ilyen jellegű inger által keltett örömre van szükségünk, annál inkább igyekszünk azt megadni magunknak – az élet minden területén. Ha sokat lógunk a neten és a telefonon, akkor egyre magasabb igényünk jelentkezik örömközpontunk stimulálására – persze nem tudatosan, és lehetséges, hogy egyre többet eszünk, vagy egyre többet vásárolunk.

Merthogy a vásárlási láz is ugyanide vezethető vissza – amikor megkapunk valami kellemes, vágyott, vagy tetsző dolgot, akkor szintén a jutalomközpontunkat aktiváljuk.

Persze ez nem azt jelenti, hogy fosszuk meg magunkat a jó dolgoktól. Viszont ha nem tanúsítunk bizonyos fokú önuralmat, önfegyelmet, akkor egyre szélsőségesebb, mértéktelenebb irányba terelnek minket szokásaink. Ha tudunk mértéket szabni és megtanulunk megálljt parancsolni, akkor az életünk több területén is pozitív hatásokat tapasztalhatunk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.