Menü

Többet eszünk az okostelefonok miatt?

Az internet és az okostelefonok használata nem véletlenül okoz függőséget. Amikor információkat, érdekességeket olvasunk a neten, vagy a barátainkkal csevegünk, akkor az úgynevezett nucleus accumbens-t, azaz az agy örömközpontjáért, vagy más néven jutalomközpontjáért felelős területet stimuláljuk. Ilyenkor dopamin termelődik a szervezetünkben, ez a vegyület többek között felelős a motiváció és a jutalmazottság érzéséért, valamint a függőségek kialakulásáért is (az összefüggés érthető).

Szinte ugyanez az agyi funkció lép életbe, ha eszünk, és valamilyen finom, általunk kedvelt ételt fogyasztunk, s ez fokozottan igaz a nassolnivalókra. Csakhogy lehetséges az agy jutalomközpontját túlstimulálni, és egy idő után ugyanaz a tevékenység már nem okoz olyan mértékű pozitív érzéseket, mint korábban. Ezért eszünk egyre többet, és ezért netezünk egyre többet.

Csakhogy a két dolog között összefüggés mutatható ki – minél több ilyen jellegű inger által keltett örömre van szükségünk, annál inkább igyekszünk azt megadni magunknak – az élet minden területén. Ha sokat lógunk a neten és a telefonon, akkor egyre magasabb igényünk jelentkezik örömközpontunk stimulálására – persze nem tudatosan, és lehetséges, hogy egyre többet eszünk, vagy egyre többet vásárolunk.

Merthogy a vásárlási láz is ugyanide vezethető vissza – amikor megkapunk valami kellemes, vágyott, vagy tetsző dolgot, akkor szintén a jutalomközpontunkat aktiváljuk.

Persze ez nem azt jelenti, hogy fosszuk meg magunkat a jó dolgoktól. Viszont ha nem tanúsítunk bizonyos fokú önuralmat, önfegyelmet, akkor egyre szélsőségesebb, mértéktelenebb irányba terelnek minket szokásaink. Ha tudunk mértéket szabni és megtanulunk megálljt parancsolni, akkor az életünk több területén is pozitív hatásokat tapasztalhatunk.

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.