Mikor menjen aludni a gyerek a nyári szünetben?
- Dátum: 2017.06.17., 20:17
- altatás, alvás, éjszaka, este, gyerek, gyereknevelés, napirend, nyári szünet, reggel, szünet
Hurrá itt a nyár! Ez azt jelenti, hogy a gyermekek számára vége a korán kelésnek (amit sok szülő irigyel is tőlük...), és egyúttal az esti időben fekvésnek is. Van, aki szerint ez az időszak üdítő, hiszen hátrahagyhatjuk az iskolai kötelezettségeket, és lazíthatunk az időbeosztáson. Míg más szülők számára kimerítő a napirend felborulása, és a késő estig, éjszakáig handarikázó csemeték. No de melyik verzió jó az egész család számára?
Természetesen teljesen felesleges, hogy az óvodai-iskolai renddel azonosan szigorú beosztást kelljen tartani. Mindenki számára jól esik, ha kicsit lazíthatunk. A gyermekeinken és önmagunkon is észrevehetjük ilyenkor, hogy a tanév során tapasztalt stressz csökken, és a család ifjú tagjai felszabadultabbak. Ehhez természetesen hozzájárul az esti rutin szabaddá válása, valamint az ébresztőóra kiiktatása is.
A gyermekek sokfélék, de igen kevés akad közöttük, aki korán elálmosodik, és szeret időben aludni térni. Az ő esetükben nincs kérdés. A kis éjjeli baglyoknál viszont a családi béke és nyugalom érdekében érdemes lehet néhány észszerű szabályt bevezetni. Nem kell engednünk, hogy éjfélig ébren legyenek a csemeték, és bizonyos kereteket ilyenkor is tartani lehet. Ehhez néhány ötlet:
- Határozzuk meg, hogy mi az az időpont, amikortól nyugalmat szeretnénk! Ebben az időpontban a gyermekek kapják meg tőlünk a jóéjtpuszikat és az esti mesét. Ezután is ébren maradhatnak még, amennyiben az ágyukban olvasgatnak, játszanak egy kisebb lámpa fényénél. Így már elindul a lenyugvás, elcsendesedés időszaka, de mégsem kell túl korán aludni, és a szülőnek is lehet kis saját ideje.
- Beszéljük meg velük a reggeli szabályzatot is: természetesen itt sem kell a görcsösségre törekedni. De senkinek sem jó, ha a végtelen éjszakai kukorékolás után délig alszik a fiatal, noha egy-egy alkalommal ez sem jelent problémát. Legyen olyan időpont, ameddig fel kell kelni, felöltözni és bekapcsolódni a napi körforgásba. Persze van olyan gyermek, aki inkább a korán kel, főleg a kisebbek. Ha nem dolgozunk reggel, s már olyan korú a kicsi, akkor egyezzünk meg vele, hogy mely időpontig - az estéhez hasonlóan - a szobájában játsszon nyugodtan, de legalábbis hagyja a szülőket pihenni, amennyiben már egyedül lehet hagyni őt.
- Legyenek, lehetnek ebben is "csalónapok" a hét egy meghatározott napján, amikor viszont nem kell ezen szabályokhoz sem alkalmazkodni. Így a többi napon könnyebb őket betartani.
- Itt a lehetőség a pizsamapartik és a párnacsaták megrendezésére! Ha nem is alvás, de legalább valami hasonló...
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?