Menü

Tedd könnyebbé az éjszakai vezetést!

Előfordulhat, hogy akaratunkon kívül kerülünk abba a helyzetbe, hogy az éjszaka folyamán kell autóval hosszabb utat megtennünk. Nyilvánvaló, hogy a figyelem és a koncentrációs képesség – főleg egy megterhelő munkanap után – ilyenkor rohamosan lankadni kezd. Sok baleset okozója lehet a figyelmetlenség, és számtalanszor halljuk a hírekben is, hogy egy-egy baleset azért történt meg, mert valamelyik sofőr álomba zuhant a volán mögött.

Fontos ezekre a körülményekre odafigyelni, hogy megőrizzük mások és saját magunk testi épségét, ezért ha tehetjük, kerüljük el a késő éjszakai vagy a nagyon fáradtan történő vezetést.

Vannak persze olyan helyzetek, amikor ezt nem tehetjük meg. Ilyenkor tudatosan kell figyelnünk arra, hogy ébren tartsuk magunkat. Ha egyedül utazunk sofőrként, nehezebb dolgunk van, de így sem lehetetlen a feladat megoldása.

Milyen módszerek segíthetnek?

Hangos zene: Tapasztaljuk meg, hogy milyen zenére szeretünk a legjobban vezetni, mely okoz dinamizmust a vezetési stílusunkban, mi az, ami ébren tart minket, ami segít a koncentrálásban. Sokan hallgatnak elektro-t vagy valamilyen diszkózenét, mert ezek pörgősek, segítenek ébren maradni. De van olyan ismerősöm is, aki relaxációs zenére szeret vezetni – nemcsak éjszaka. Kezdőknek ez veszélyes lehet, így ne az andalító típusú zenével kezdjük el gyakorolni az éjszakai vezetést! Végül pedig próbáljuk ki, milyen, ha a hangerőt jó magasra feltekerjük! A legtöbb ember hangzavarban nem tud elaludni, mert az zavarja a pihenést.

Útitárs: Ha van valaki, aki velünk utazik, célszerű, ha az anyósülésen ül, és megkérjük, hogy maradjon ő is ébren. Első ránézésre ez gonosz dolognak tűnhet, azonban védő szereppel bír, mivel ha van valaki más is, aki fent van velünk az éjszaka közepén, az segíthet, mivel beszélgethetünk vele, és nem utolsó sorban, ő az, aki arra hivatott figyelni, hogy valóban nem alszunk el a kormánynál.

Pihenő: Amikor vezetni tanítanak minket, felhívják a figyelmünket arra, hogy óvatosan vezessünk, fáradtan ne induljunk útnak. De ha nincs más választásunk? Nyilvánvalóan mennünk kell, de ha útközben mégis halálosan fáradtnak érezzük magunkat, és már semmilyen bevált módszer nem működik, ami ébren tartana minket, akkor ne szégyelljünk félreállni, és akár 10-30 percet az út szélén aludni.

Valamelyik módszert próbáljuk meg alkalmazni, hiszen mindennél fontosabb az, hogy vigyázzunk magunk és mások testi épségére.

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.