Menü

Tedd könnyebbé az éjszakai vezetést!

Előfordulhat, hogy akaratunkon kívül kerülünk abba a helyzetbe, hogy az éjszaka folyamán kell autóval hosszabb utat megtennünk. Nyilvánvaló, hogy a figyelem és a koncentrációs képesség – főleg egy megterhelő munkanap után – ilyenkor rohamosan lankadni kezd. Sok baleset okozója lehet a figyelmetlenség, és számtalanszor halljuk a hírekben is, hogy egy-egy baleset azért történt meg, mert valamelyik sofőr álomba zuhant a volán mögött.

Fontos ezekre a körülményekre odafigyelni, hogy megőrizzük mások és saját magunk testi épségét, ezért ha tehetjük, kerüljük el a késő éjszakai vagy a nagyon fáradtan történő vezetést.

Vannak persze olyan helyzetek, amikor ezt nem tehetjük meg. Ilyenkor tudatosan kell figyelnünk arra, hogy ébren tartsuk magunkat. Ha egyedül utazunk sofőrként, nehezebb dolgunk van, de így sem lehetetlen a feladat megoldása.

Milyen módszerek segíthetnek?

Hangos zene: Tapasztaljuk meg, hogy milyen zenére szeretünk a legjobban vezetni, mely okoz dinamizmust a vezetési stílusunkban, mi az, ami ébren tart minket, ami segít a koncentrálásban. Sokan hallgatnak elektro-t vagy valamilyen diszkózenét, mert ezek pörgősek, segítenek ébren maradni. De van olyan ismerősöm is, aki relaxációs zenére szeret vezetni – nemcsak éjszaka. Kezdőknek ez veszélyes lehet, így ne az andalító típusú zenével kezdjük el gyakorolni az éjszakai vezetést! Végül pedig próbáljuk ki, milyen, ha a hangerőt jó magasra feltekerjük! A legtöbb ember hangzavarban nem tud elaludni, mert az zavarja a pihenést.

Útitárs: Ha van valaki, aki velünk utazik, célszerű, ha az anyósülésen ül, és megkérjük, hogy maradjon ő is ébren. Első ránézésre ez gonosz dolognak tűnhet, azonban védő szereppel bír, mivel ha van valaki más is, aki fent van velünk az éjszaka közepén, az segíthet, mivel beszélgethetünk vele, és nem utolsó sorban, ő az, aki arra hivatott figyelni, hogy valóban nem alszunk el a kormánynál.

Pihenő: Amikor vezetni tanítanak minket, felhívják a figyelmünket arra, hogy óvatosan vezessünk, fáradtan ne induljunk útnak. De ha nincs más választásunk? Nyilvánvalóan mennünk kell, de ha útközben mégis halálosan fáradtnak érezzük magunkat, és már semmilyen bevált módszer nem működik, ami ébren tartana minket, akkor ne szégyelljünk félreállni, és akár 10-30 percet az út szélén aludni.

Valamelyik módszert próbáljuk meg alkalmazni, hiszen mindennél fontosabb az, hogy vigyázzunk magunk és mások testi épségére.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.