Használt könyvet olvasni – élménybeszámoló
- Dátum: 2017.07.18., 19:16
- antikvárium, eladás, ember, érték, ismerkedés, könyv, környezet, olvasás, történet, újrahasznosítás, út, vásárlás, világ
Sokáig ódzkodtam a használt könyvek vásárlásától, pedig számos előnnyel rendelkezik. Aztán elérkezett az idő, amikor kifogytam az olvasnivalóból, pénzem viszont nem sok volt, de a listámon számos könyvcím sorakozott, amelyek iránt égető vágyat éreztem, hogy elolvashassam őket. Ekkor kezdtem el különböző portálokon keresztül, illetve antikváriumokban könyvet vásárolni. Izgalommal töltött el, hogy várhattam a találkozást egy ismeretlen emberrel, aki valamiért meg akar válni attól a könyvtől, amire én epekedve vágyom.
Izgalmas olvasás közben arra gondolni, hogy nem ismerem a könyv teljes történetét, vajon hol olvasták először, vajon az egyes gyűrődések hol és milyen helyzetekben keletkeztek, a foltok inkább kávéból vagy teából eredeztethetőek.
Jól eső érzés tudni, hogy tettem valamit a környezetemért is, hiszen a használt könyv vásárlásával gyakorlatilag jó sok papír újrahasznosításában vállaltam részt. Természetesen örülök a könyvek szerzői sikereinek, az eladott magas példányszámnak, de kisemberként mégis inkább az tesz boldoggá, ha szerepem van a környezetem megóvásában annyival is, hogy könyveket „hasznosítok újra”.
Kis idő elteltével – amikor úgy érzem az adott kötet már mindent megadott nekem, amit csak tudott – valószínűleg ugyanúgy meg fogok válni régen félve szeretett példányaimtól.
A saját könyvek eladásában egyébként már évekkel ezelőtt jeleskedni kezdtem, hiszen az egyetemi évek alatt a költözések idején gyakran derült fény arra, mennyi értékes, ámde jelentőségét vesztett kötet sorakozik a polcomon. Ilyenkor buzgó üzletasszony módjára több felületen közzétéve megváltam értékes példányaimtól, valószínűleg nagy örömet okozva ezzel ismeretlen emberek számára.
Mindig lenyűgöz, milyen remek ez a körfogás! Pénzt spórolhatunk, embereket és folyamatokat ismerhetünk meg, és még a környezetünk felé is felelősségteljes viselkedést tanúsítunk, miközben tájékozódunk, és megismerjük a világot.
A fanatikus könyvvásárlásom költségei körülbelül a felére csökkentek, de az élmény ugyanúgy megmaradt. Az olvasás mennyisége – ha időnk engedi – pedig gyakorlatilag megduplázódhat ezzel a módszerrel, hiszen ugyanannyi pénzből kétszer annyi könyvet vásárolhatunk!
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.