Hogyan olvashatnék gyorsabban?
- Dátum: 2017.07.23., 21:37
- gyorsolvasás, hobbi, kikapcsolódás, könyv, olvasás, szabadidő
Van, aki falja a könyveket és van, aki szeretné. Az utóbbiak sokszor azt mondják, nekik így jó, mert minden szót egyenként megízlelnek. De hát annyi olvasnivaló van... Olyan jó lenne gyorsabban olvasni! Annyira értékes az olvasásra szánt idő, pláne az abból származó tudás- vagy élményanyag! Szerencsére az olvasási sebesség nem típusfüggő: a gyorsabb olvasás tanulható, jobban mondva kigyakorolható. Íme két tipp, amellyel gyorsabbak lehetünk!
Sokan a lassan olvasók közül le tudják írni, hogyan zajlik bennük az olvasás folyamata. "Elképzelem, ahogyan zajlik a párbeszéd, és ahogyan elbeszéli a történetet a mesélő." Ismerős, ugye? A jelenség hivatalos neve szubvokalizálás. Ezen a módon az olvasó olvasási sebessége semmiképp nem gyorsabb beszédtempójánál. Mivel eredetileg magam is lassan olvasó vagyok, olykor megfigyeltem azt, hogy a szemem már jóval előbbre jár, de "kénytelen vagyok" végighallgatni a sztorit magamban, mert ezt szoktam meg.
Az első tipp tehát a belső hang kikapcsolása. Kemény dió, mondhatom, de gyakorolni szerencsére mindig van lehetőség. Az ember eleinte nagyon figyel arra, hogy 'halkan' olvasson, és időről-időre visszaesik. De a kitartó gyakorlás meghozza gyümölcsét, amelynek ízére bizony könnyen rákaphatunk.
Egy másik elképesztően gyakori jelenség, amely a legtöbbünkkel szinte szövegsoronként megtörténik: az újraolvasás. Figyeljük csak meg: ahogy elolvastunk egy mondatot, nagyon gyakran visszaugrunk a mondat egy tetszőleges részére, ahonnan újraolvassuk azt. Azt gondolhatnánk, hogy ez a szöveg tökéletes megértéséhez szükséges, ám ez nem igaz. Az agynak a szövegek megértéséhez nincs szüksége ismétlésre. A beolvasás megtörtént (a látás fókuszában és a perifériáján is!), az agy pedig összerakja a képet.
Így hát a második tipp az ismétlések elkerülésének gyakorlása. A gyakran ismétlők agya nincs hozzászokva az olvasáskor lehetséges élesebb figyelmi állapothoz. Megszokta, hogy ha nem koncentrál, ismételhet, éppen ezért valamivel lustább olvasás közben. Ezen a folytonos visszaugrási vágy kitartó csillapításával segíthetünk. Eleinte lesznek részek, amelyeket az adott pillanatban nem értünk, de nyugalom! Az agy lát, beolvas, feldolgoz. Az információ nem vész el. Idővel pedig a tudatnak is minden már elsőre tiszta lesz, és levetkőzzük ezt a rossz szokásunkat.
A fenti két tipp gyakorlásához használhatunk egyébként mankót: a mutatóujjunkat. Ezzel egyrészt diktálhatjuk szemünknek a sebességet, másrészt pedig összeragasztva látóterünk fókuszát a mutatóujjunk hegyével visszatarthatjuk tekintetünket a visszaugrálástól.
Kellemes gyakorlást!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!