Menü

Hogyan olvashatnék gyorsabban?

Van, aki falja a könyveket és van, aki szeretné. Az utóbbiak sokszor azt mondják, nekik így jó, mert minden szót egyenként megízlelnek. De hát annyi olvasnivaló van... Olyan jó lenne gyorsabban olvasni! Annyira értékes az olvasásra szánt idő, pláne az abból származó tudás- vagy élményanyag! Szerencsére az olvasási sebesség nem típusfüggő: a gyorsabb olvasás tanulható, jobban mondva kigyakorolható. Íme két tipp, amellyel gyorsabbak lehetünk!

Sokan a lassan olvasók közül le tudják írni, hogyan zajlik bennük az olvasás folyamata. "Elképzelem, ahogyan zajlik a párbeszéd, és ahogyan elbeszéli a történetet a mesélő." Ismerős, ugye? A jelenség hivatalos neve szubvokalizálás. Ezen a módon az olvasó olvasási sebessége semmiképp nem gyorsabb beszédtempójánál. Mivel eredetileg magam is lassan olvasó vagyok, olykor megfigyeltem azt, hogy a szemem már jóval előbbre jár, de "kénytelen vagyok" végighallgatni a sztorit magamban, mert ezt szoktam meg.

Az első tipp tehát a belső hang kikapcsolása. Kemény dió, mondhatom, de gyakorolni szerencsére mindig van lehetőség. Az ember eleinte nagyon figyel arra, hogy 'halkan' olvasson, és időről-időre visszaesik. De a kitartó gyakorlás meghozza gyümölcsét, amelynek ízére bizony könnyen rákaphatunk.

Egy másik elképesztően gyakori jelenség, amely a legtöbbünkkel szinte szövegsoronként megtörténik: az újraolvasás. Figyeljük csak meg: ahogy elolvastunk egy mondatot, nagyon gyakran visszaugrunk a mondat egy tetszőleges részére, ahonnan újraolvassuk azt. Azt gondolhatnánk, hogy ez a szöveg tökéletes megértéséhez szükséges, ám ez nem igaz. Az agynak a szövegek megértéséhez nincs szüksége ismétlésre. A beolvasás megtörtént (a látás fókuszában és a perifériáján is!), az agy pedig összerakja a képet.

Így hát a második tipp az ismétlések elkerülésének gyakorlása. A gyakran ismétlők agya nincs hozzászokva az olvasáskor lehetséges élesebb figyelmi állapothoz. Megszokta, hogy ha nem koncentrál, ismételhet, éppen ezért valamivel lustább olvasás közben. Ezen a folytonos visszaugrási vágy kitartó csillapításával segíthetünk. Eleinte lesznek részek, amelyeket az adott pillanatban nem értünk, de nyugalom! Az agy lát, beolvas, feldolgoz. Az információ nem vész el. Idővel pedig a tudatnak is minden már elsőre tiszta lesz, és levetkőzzük ezt a rossz szokásunkat.

A fenti két tipp gyakorlásához használhatunk egyébként mankót: a mutatóujjunkat. Ezzel egyrészt diktálhatjuk szemünknek a sebességet, másrészt pedig összeragasztva látóterünk fókuszát a mutatóujjunk hegyével visszatarthatjuk tekintetünket a visszaugrálástól.

Kellemes gyakorlást!

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.