Menü

Táncolj a fiatalságodért!

Mindenki tudja, hogy a mozgás, a sport elengedhetetlen az egészséges élethez, s mindenki tud olyan ismerőst, rokont, barátot felmutatni, aki aktív életet élt, és 70-80 évesen is ugyanannyira aktív fizikailag, mint fiatal korában. Arról nem is beszélve, hogy a kedélyállapotuk is teljesen más, és még mindig vannak terveik, céljaik, álmaik.

A barátom rokonai 1956-ban disszidáltak Kanadába két apró gyermekkel. A kezdet nem volt könnyű, de a család azóta hatalmasra nőtte ki magát, s az annak idején menekülő feleség ma, 89 évesen is rendkívül pozitív hozzáállással rendelkezik. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy 80 évesen elment vízisízni, három évvel ezelőtt kezdett el pingpongozni, mert tudja, hogy az javítja a koordinációt, és heti több alkalommal jár konditerembe. Így még mindig izmos, nem okoz neki gondot a mozgás, és reális szemmel látja a világot. És! Természetesen senki előtt nem szégyelli, hogy néz ki, vagy mit, mikor, hol és mennyit mozog!

Nem győzzük hát hangsúlyozni, hogy a fizikailag aktív élet tehát nagyban hozzájárul nemcsak testünk, hanem szellemünk frissességéhez is.

Egy német kutatócsoport nemrégiben végzett el egy olyan vizsgálatot, amelyben a résztvevőket két csoportra osztották: az egyik csoport fitnesz-szerű aktivitásokat végzett, a másik csoport pedig táncolni tanult. A vizsgálat eredménye az lett, hogy mindkét csoport agyában a hippocampus régió aktivitásának növekedését figyelték meg. Amikor közelebbről megvizsgálták, kiderült, hogy ez a növekedés csak a táncot tanulók csoportjában szignifikáns. Ez azért fontos, mert ez az agyterület kapcsolatban áll az Alzheimer-kór kialakulásával, de ezen kívül szerepe van a memória, valamint az egyensúlyi folyamatokban is.

A táncot tanulók csoportjában kimutatott szignifikáns növekedést az új ritmusok, mozgásformák, koreográfiák megtanulásával magyarázzák a kutatók.

A csoport most azon dolgozik, hogy kialakítsanak egy olyan programot, amellyel az életkorhoz kötött szellemi leépülés megelőzését lehetne véghezvinni.

Felhasznált irodalom: http://www.iflscience.com/brain/dancing-could-reverse-signs-of-aging-in-your-brain/

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.