Nyelviskola vagy magántanár?
- Dátum: 2017.09.10., 18:32
- cél, fejlődés, feladat, magántanár, nyelv, nyelviskola, nyelvtanulás, nyelvvizsga, öröm, pénz, stratégia, tanulás, technika, választás
„Tanulni nehéz” – gondolják sokan. De vajon tényleg az? És mi a helyzet a nyelvekkel? Hogyan érdemes nekiállni a nyelvtanulásnak?
Egyre több módszer terjed az interneten és könyvekben egyaránt, ami a tanulási folyamatokat hivatott elősegíteni. Ez több szempontból is előnyös:
- Ha a tanulás öröm is lehet – ezt kishazánkban sajnos a legtöbb iskolában nem tanítják meg a nebulóknak –, miért ne legyen az?
- Az egyre növekvő nyomás és tananyag mellett szükség is van ezekre a módszerekre.
- A felgyorsult világban a felnőttek számára is esély nyílik az élvezetes tanulásra.
A nyelvtanuláshoz elhivatottság kell. Ha szeretnénk rendesen megtanulni egy adott ország nyelvét, ott nem nagyon eshet ki a fejünkből egy-egy fejezet, mert akkor már nem fogunk tudni helyesen beszélni.
Sokaknak problémát okoz a választás: nyelviskolába járjanak, vagy magántanár segítségét kérjék?
Itt is, mint sok más helyen, fontos, hogy meg tudjuk határozni a célt: nyelvvizsgát szeretnénk, mert azzal növelhetjük a fizetésünket, esetleg a diplománkhoz szükséges, vagy beszélni szeretnénk megtanulni, mert a munkánkhoz szükséges, a külföldi utakhoz, esetleg külföldi munkavállaláson gondolkodunk?
Ha felállítottuk a célt, érdemes utána gondolkodni a megoldáson. A legtöbb nyelviskola, annak ellenére, hogy a beszédközpontúságot hangsúlyozza, a nyelvvizsgák teljesítésére fókuszál. S mivel a nyelvvizsgáknak rendszerint csak egynegyedét teszi ki a beszéd, valamint csoportban nem lehet annyira hatékonyan megtanulni beszélni, hiszen egy-egy emberre kevesebb idő jut, illetve esetenként ki is bújhatunk a feladat alól, így a nyelvtani feladatok jóval nagyobb hangsúlyt kapnak.
Ha valaki nyelvvizsgázni szeretne, nyugodtan járjon nyelviskolába, számos sikeres nyelvvizsgázót tudnak felmutatni ezek a képzőhelyek. Ha szerencsések vagyunk, a tanárunk segít és motivál minket, és a csoport is összetartó, jó hangulatú. Nyelviskolai tanulás esetében viszont mindig rendkívül nagy mennyiségű energia szükséges még az órákon kívül is a hatékony tanuláshoz.
Ebben az esetben nincs lehetőségünk megválasztani a tanárt, és habár számos pozitív tapasztalatot olvashatunk a neten, nyelviskolák esetében legalább ennyi negatívat is találhatunk. Valamiért a jó tanár majdnem olyan ritka, mint a fehér holló. Pedig az én nézőpontom szerint a tanítást is hivatásnak kellene tekinteni.
Ha beszélni szeretnénk megtanulni, mindenképpen a magántanárt válasszuk! Egy rugalmas tanárral meg lehet beszélni, hogy az órákat főként a beszédnek szenteljük, és csak a szükséges mennyiségű nyelvtant vegyük át közösen – a többit majd magunktól átnézzük, s ha kérdésünk van, a következő alkalommal feltesszük. Magántanárhoz járni költségesebb, mint egy nyelviskola, viszont célzottabb figyelmet kapunk, és lehetőségünk van tanárt választani, vagy ha szükséges, akár cserélni. Továbbá nem bújhatunk ki a feladatok alól, és rá vagyunk kényszerülve, hogy beszéljünk, hogy felkészüljünk, ne mismásoljuk el a feladatot, így gyorsabban fejlődhetünk.
Fontos, hogy ne kényszerként tekintsünk ezekre a teljesítendő kihívásokra, hanem leljük benne örömünket, hiszen ez is egyéni fejlődésünk lépcsőfoka.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!
Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.
Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.