Menü

Büféreform, avagy viszlát lekváros táska!

Egy új szabályozás szerint az iskolai büféknek folyamatosan át kell állniuk arra, hogy egészséges ételeket áruljanak. A jogszabályokat mindenkinek be kell tartania, a túlcukrozott, mesterséges adalékanyagokkal ellátott termékek ugyanis már nem árusíthatók. A döntéssel bevallom szimpatizálok, hiszen elég, ha belegondolok a friss statisztikákba, mely szerint ma már minden ötödik kisfiú és negyedik kislány túlsúllyal küzd.

A büféreformot én lájkolom. A döntés azt gondolom, már időszerű volt. Régóta figyelem az iskolai büfék kínálatát, azonkívül, hogy drága, valójában tápanyag nélküli cukros vackokat vásárolnak a fiatalok, s a legtöbb szülő talán nem is tudja, mit eszik a gyereke a tízóraira kapott zsebpénzéből. Még nem láttam olyan iskolabüfét, mely ne lenne tele édességekkel, kakaós csigával, gumicukorra, hamburgerrel, pizzával, csokoládékkal, nápolyival.

Az új döntéssel mindez változott. Nyugodtabb vagyok, ha a fiam tonhalkrémes szendvicset, görögsalátát vagy gyümölcsöt, olajos magvakat választhat a suliboltban, s tanárként szeretnék végre olyan diáksereggel találkozni reggelente a folyosón, akiknek a kezében nem péksütemény, energiaital, csokoládé és chips van, esetleg agyoncukrozott kávé illetve kóla az automatákból. A cukor és a koffein hatására nem meglepő, ha némelyik diáknak nehezére esik fegyelmezetten végigülni egy tanórát, iskolai koncentrálóképességét pedig nagyban befolyásolja, mit fogyasztott aznap.

Az iskolabüféknél azt gondolom nem a profitorientáltság a legfontosabb, hanem a minőség: a válogatott élelmiszerek, ellenőrzött alapanyagok, értékes tápanyagokkal bíró ételek, egészséges nassolnivalók, étel érzékeny vagy cukorbeteg fiatalok számára is elérhető finomságok. Bízzunk benne, hogy ezt eredményezi a jogszabályváltozás.

Mint tudjuk, nincs egészségtelen étel, csak rosszul megválasztott étrend, az iskolai büfében vásárolt túrórudi vagy lekváros táska nem "bűnös" étel, melyikőnk diákéletében ne játszott volna szerepet a kakaós csiga vagy egy üdítő, ám az iskolabüfé épp az a hely, melyet a diákok többsége naponta látogat, s ezek a mindennapi szokások alakítják ki a későbbiekben a táplálkozásukat, szokásrendszerüket, életmódjukat, kihatva a további életükre.

Tapas – a spanyolok egyik étkezési szokása

Ahány ország, annyi étkezési forma, annyiféle fűszerezés, vagy szokás. A spanyolok többek között a tapasra esküsznek, és milyen jól teszik.

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.

A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.