Kineziológia - egy népszerű terápiás lehetőség
- Dátum: 2017.11.30., 20:43
- allergia, fóbia, fóbiák, izomtesztelés, képességfejlesztés, kineziológia, kineziológiai, kommunikációs blokk, korrekció, oldás, önismeret, személyiségfejlesztés, tudatalatti
A különböző természetgyógyászati ágakat bemutató sorozatunkban most a jelenleg talán legfelkapottabbat, a kineziológiát mutatjuk be. Az alternatív gyógymódok ezen ága annyira népszerű, hogy szinte már nincs is olyan, aki ne találkozott volna legalább ismerősein keresztül ezzel a módszerrel.
A kineziológia a pszichológia és pedagógia határterületén lévő képesség, készség, és személyiségfejlesztő prevenciós jellegű holisztikus módszer. Célja a jelenbeli és múltbeli stresszek feloldása speciális korrekciós technikák segítségével. Feladata: megtalálni azokat a problémákat, amelyek gátolják a test normális állapotba való visszatérését. A cél nem a test meggyógyítása, hanem lehetővé tenni a test számára az öngyógyítást, kívülről eljutni a "belső gyógyítóhoz". Maga a kineziológia elnevezés görög szóösszetétel, a kinesis=mozgás, logos=tan szavakból származik, vagyis a mozgás tudománya.
Az elnevezés a módszer alapjául szolgáló izomtesztelésre utal. Ez tulajdonképpen egyfajta biofeedback, ami lehetővé teszi, hogy tudatos emlékezés nélkül is felderítsük azokat az eseményeket, melyek egymásra épülve létrehozták jelenbeli problémánkat. Mivel fogantatásunktól kezdve - minden minket ért inger elraktározódik a testünkben (sejtmemóriánkban), ezért minden információ, ami velünk történik, lehívható a test memóriájából. Sőt, mivel az izmok és az agy között kölcsönhatás van, ezért a teszteléssel vissza is lehet hatni a testre és az agyra. Az izomtesztelés során a kineziológus gyengéden nyomást gyakorol a kliens kinyújtott alkarjára, mely vagy erősen tart (ha a kérdés őt nem stresszeli) vagy elernyed (ha a kérdés stresszként hat rá). Ez az elernyedés kb. ugyanaz a mechanizmus, mint mikor rossz hír (stresszhatás) esetén szinte összeesik valaki, esetenként a lába valóban nem tartja meg. Ezen kívül direkt kérdéseket is intézhetnek a kliens "belső tudásához", melyekre egyenes igen/nem válaszokat kapnak. A kineziológiai oldás során (a kezeléseket így hívják, mert energetikai blokkok feloldásáról van szó) izomteszteléssel keresik meg azokat az életkorokat, ahol jelenlegi problémánk oka gyökerezik. Itt feltárják azt az eseményt, (érzelmet, személyeket stb. - azt a negatív stresszt), ami jelen problémánkat létrehozta.
Ezután megnézzük, hogy ez a múltbeli esemény hogyan kapcsolható össze jelenlegi élethelyzetünkkel, problémánkkal, megpróbálunk párhuzamot vonni és megérteni jelen viselkedésünket a múlt tükrében. Hiszen minden döntésünk, viselkedésünk, választásunk egy régi tudatalatti minta szerint történik, amit vagy generációsan öröklünk őseinktől, vagy mi alakítunk ki magunknak életünk során. Ezeket a negatív hitrendszeri berögződéseket próbáljuk meg felszínre hozni, feloldani és megadni az esélyt egy új tudatos választásnak.
A felszínre hozott negatív emlékeket meghatározott korrekcióval kerülnek feloldásra (ezek lehetnek egyszerű tornagyakorlathoz hasonló mozgások, akupresszúrás pontok masszírozása, vizualizáció stb.) így a test/psziché az érzelmi stressz feloldása után elindul az öngyógyulás felé. Általában már az első alkalom után javul a kezelni kívánt probléma, de átlagosan 4-5 oldásra van szükség az állapot jelentős (sokszor teljes) javulásához. Az oldások kb. 1-2 hetente követik egymást, attól függően, hogy mennyi idő alatt "épül be" az oldás, mi történik a klienssel a következő héten.
Jó hatásfokkal segít tanulási nehézségek (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia), beilleszkedési zavarok, magatartási problémák, önértékelési zavarok (önbizalomhiány, gátlásosság), családi és egyéb kapcsolatok rendezetlensége, allergia, fóbiák, félelmek, pánikbetegség, kommunikációs blokkok, szexuális zavarok, alvási zavar, fejfájás, vagy akár meddőség esetén is. Hasznos lehet akkor is, ha „csak” az önismeret elmélyítése, belső világunk feltárása a cél, hogy harmonikusabban élhessünk önmagunkkal és a világgal, vagy, hogy rátaláljunk életcélunkra.
A kineziológus segíti kliensét életmódja, életvitele, életszemlélete megújításában, testi, lelki érzelmi egészsége megőrzésében, betegségek megelőzésében és gyógyításában, a betegségek mögött húzódó lelki problémák feltárásában, de a személyiségfejlődésben, a képesség, és készségfejlődésben, tehát összességében egy minőségileg jobb élet kialakításában.
A szorongás fajtái
A szorongásról a legtöbb embernek a jövő miatti állandó aggodalom, a látszólag semmiből előtörő pánikrohamok jutnak eszébe, pedig a megnyilvánulása sokszor nem ilyen egyértelmű. Gyakran olyan jelenségek mutatják meg, hogy a társunk szorong, melyek minket is érintenek, frusztrálnak, kellemetlenek és azt gondoljuk róluk, hogy direkt ellenünk irányulnak, miközben a legkevésbé sem.
Az eltávolodás okai
A szeretethiány nagyon sokféle lehet. Ráadásul nagyon alattomos dolog, hiszen sokszor észre se vesszük a lassan gyérülő bókokat, kedves pillantásokat, érintéseket. Mire észbe kapunk, sokszor már szinte alig vannak jelen ezek a hétköznapjainkban. Pedig, ha kiürül a szeretet tartályunk, nekünk se lesz miből adni. Sajnos ez a folyamat egy negatív spirálban folytatódhat és ha időben nem vesszük ezt észre és nem fordítjuk meg a folyamatot, akkor csak nőni fog a távolság.
Az összeköltözés pszichológiája
Manapság egyre több fiatal pár kezdi közös életét összeköltözéssel a házasságot megelőzően, vagy azt helyettesítve. Felmerül a kérdés: az elköteleződés szempontjából vajon mennyiben más az összeköltözés, mint a házasság?
Kivándorlási gyász - avagy miért félünk a külföldre költözéstől?
Sokan álmodoznak arról, hogy családi okból, kalandvágyból, esetleg egy stabilabb gazdasági, vagy politikai helyzet reményében kivándorolnak külföldre. Vannak, akik ezt a lépést meg is teszik, és elindulnak egy olyan ismeretlen úton, ami tele van kihívással, lehetőséggel, újfajta tapasztalatokkal, örömökkel, alkalmazkodással – és veszteséggel –. A cikkben azt tudhatjuk meg, hogy miért jár vegyes érzésekkel az áttelepülés, milyen veszteségekkel küzdünk meg a kiköltözés kapcsán, és hogyan érdemes erre felkészülni.
Hallottál már az AQ-ról?
Ismerjük az IQ és az EQ kifejezéseket, melyek az intelligenciát és az érzelmi intelligenciát írják le, de ki ismeri az AQ-t?