Menü

Menjek / maradjak

A kivándorolt vagy éppen külföldről hazatért, „új mobilitást” képviselő magyarokról szóló dokumentumfilm-sorozat legújabb epizódját, az Édes Otthont nemrég mutatták be a 14. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon.

A Higlights of Hungary-díj és Erasmus Euro Media-díj nyertes Speak Easy Project csapat (Józsa László, Imre Loránd Balázs és Hernáth Csaba) az epizódokban egy hosszú évek óta tartó ma is nagyon aktuális társadalmi témát feszeget, hiszen a 2004-es uniós csatlakozással a magyarok tömegesen vándoroltak ki külföldre munkát vállalni egy jobb élet reményében, mely hullám a 2008-as globális gazdasági krízissel tovább fokozódott. A statisztikai adatok szerint 2014-re a külföldön élő magyarok száma 350 ezerre növekedett.

A független gyártásban, önerőből és közösségi finanszírozásból készült sorozat egy hiányt pótol a maga nemében, hiszen egy viszonylag széles keresztmetszeten keresztül mutatja be a magyar migránsok mindennapjait, tapasztalatait, a beilleszkedés és újrakezdés nehézségeit, motivációit és dilemmáit, gondolatait a jövőről, hazatérésről.

Az első 3 elkészült és bemutatott epizód (New York, London és Hollandia helyszínekkel) már a sorozat honlapján (www.menjekmaradjak.hu) és a legnagyobb videómegosztó portálon is megtekinthető, a "Sweet Home" jelenleg csak Budapesten és pár vidéki művészmoziban látható a filmfesztivál keretein belül, az "Inside Berlin" gyártása pedig folyamatban van.

New York: https://www.youtube.com/watch?v=xlQhYVQSpDE&t=1311s

London: https://www.youtube.com/watch?v=J1FYM0-Ibyg

Hollandia: https://www.youtube.com/watch?v=1s9BJIFcZ9Y&t=996s

A New Yorki-i epizód Mirjam és Attila személyes portréit állítja kontrasztba, míg a londoni már 6 különböző státuszú és munkakörben dolgozó történetét mutatja be, a holland pedig 5 főhőssel készült 4 különböző városban, Amszterdamban, Hágában, Rotterdamban és Utrechtben.

Hogy hogyan is ihletett meg az ő történetük? És mit gondolok én, mint külföldön élő magyar?
Az a következő írásomban kiderül.

Gősi Gabriella

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.