Menü

Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?

Édességek karácsonyra. Édességek ünnepekre. Egyszerű édességek. Sütés nélküli édességek. Kedvenc desszertjeink. Nagymamáink házi süteményei. Diétás édességek. Cukormentes finomságok. Egészséges nassolnivalók. És így tovább. Még a gondolatra is hízom két kilót. Nem is szeretem fellapozni a magazinokat, s nem csodálkozom, hogy folyton az édességeken jár az eszem. De miért szeretjük ennyire a sütiket, miért kell az a csoki ebéd után és miért vagyunk néha képtelenek lemondani róla? A háttérben nem feltétlen akaratgyengeség áll.

A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenálló képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a cukros élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben. A testünk jelez számunkra. Figyeljünk ezekre a jelekre!

Milyen okai lehetnek a cukoréhségnek?

Policisztás ovárium szindróma. Így nevezik a petefészekben kialakult apró cisztákat, melyek gyakran vezetnek sürgető édességvágyhoz.

A PCOS tünetei: rendszertelen menstruáció, pattanásos, zsíros bőr, fokozott szőrnövekedés az arcon és a testen, leküzdhetetlen édességvágy, jellemzően hasi elhízás, medencetájéki fájdalom. Korszerű gyógyszeres terápia és a szakember által előírt diéta sikeres és teljes gyógyuláshoz vezet.

Vitamin- és nyomelem hiány is okozhat sütifalási rohamokat. Az ételeinkből nyert tápanyagok látnak el miket a nap folyamán energiával. A megfelelően összeállított szénhidrát-, fehérje- és zsírmennyiség, elegendő mennyiségű vitamin, ásványi anyag és nyomelem segíti az anyagcserénk normális működését. Ellenkező esetben, haszontalan táplálékokból csupán hízáshoz vezető „üres” kalóriákat raktározunk, miközben szervezetünk éhezik.

Candidiázis a másik egészségügyi probléma neve, ami kiválthat édesség utáni sóvárgást. A „candida albicans” nevű élesztőgomba természetes körülmények között is megtalálható a szervezetben. Akkor okoz panaszokat, ha mértéktelenül elszaporodik. Tünetei: krónikus fáradékonyság, bőrviszketés, erős cukoréhség, puffadás, izomfájdalmak, ingerlékenység. A finomított élelmiszerek, a tartósítószerek fokozzák a kockázatot.

Nagyon sok probléma, betegség oka mai világunkban a depresszió, a stressz és a szorongás. Gyakran eszünk stressz, bánat, öröm, izgalom, csalódás miatt. Stressz oldó technikák, pihenés, pszichoterápia hatékony megoldást kínálhat.

Ha felfedezzük az említett betegségekre jellemző panaszokat, semmiképp ne ijedjünk meg, és ne essünk pánikba, de ne is hanyagoljuk el a problémát, mielőbb igyekezzünk orvoshoz fordulni és szakember segítségével megtalálni a megoldást jelentő kezelést, diétát, életmódot!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?