Menü

Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?

Édességek karácsonyra. Édességek ünnepekre. Egyszerű édességek. Sütés nélküli édességek. Kedvenc desszertjeink. Nagymamáink házi süteményei. Diétás édességek. Cukormentes finomságok. Egészséges nassolnivalók. És így tovább. Még a gondolatra is hízom két kilót. Nem is szeretem fellapozni a magazinokat, s nem csodálkozom, hogy folyton az édességeken jár az eszem. De miért szeretjük ennyire a sütiket, miért kell az a csoki ebéd után és miért vagyunk néha képtelenek lemondani róla? A háttérben nem feltétlen akaratgyengeség áll.

A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenálló képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a cukros élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben. A testünk jelez számunkra. Figyeljünk ezekre a jelekre!

Milyen okai lehetnek a cukoréhségnek?

Policisztás ovárium szindróma. Így nevezik a petefészekben kialakult apró cisztákat, melyek gyakran vezetnek sürgető édességvágyhoz.

A PCOS tünetei: rendszertelen menstruáció, pattanásos, zsíros bőr, fokozott szőrnövekedés az arcon és a testen, leküzdhetetlen édességvágy, jellemzően hasi elhízás, medencetájéki fájdalom. Korszerű gyógyszeres terápia és a szakember által előírt diéta sikeres és teljes gyógyuláshoz vezet.

Vitamin- és nyomelem hiány is okozhat sütifalási rohamokat. Az ételeinkből nyert tápanyagok látnak el miket a nap folyamán energiával. A megfelelően összeállított szénhidrát-, fehérje- és zsírmennyiség, elegendő mennyiségű vitamin, ásványi anyag és nyomelem segíti az anyagcserénk normális működését. Ellenkező esetben, haszontalan táplálékokból csupán hízáshoz vezető „üres” kalóriákat raktározunk, miközben szervezetünk éhezik.

Candidiázis a másik egészségügyi probléma neve, ami kiválthat édesség utáni sóvárgást. A „candida albicans” nevű élesztőgomba természetes körülmények között is megtalálható a szervezetben. Akkor okoz panaszokat, ha mértéktelenül elszaporodik. Tünetei: krónikus fáradékonyság, bőrviszketés, erős cukoréhség, puffadás, izomfájdalmak, ingerlékenység. A finomított élelmiszerek, a tartósítószerek fokozzák a kockázatot.

Nagyon sok probléma, betegség oka mai világunkban a depresszió, a stressz és a szorongás. Gyakran eszünk stressz, bánat, öröm, izgalom, csalódás miatt. Stressz oldó technikák, pihenés, pszichoterápia hatékony megoldást kínálhat.

Ha felfedezzük az említett betegségekre jellemző panaszokat, semmiképp ne ijedjünk meg, és ne essünk pánikba, de ne is hanyagoljuk el a problémát, mielőbb igyekezzünk orvoshoz fordulni és szakember segítségével megtalálni a megoldást jelentő kezelést, diétát, életmódot!

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.