2018-Megtakarítás okosan. Mi az a lakástakarék?
- Dátum: 2018.02.05., 16:52
- életkezdés, gyermek, hitel, hitelkamat, lakás, lakásfelújítás, lakástakarék, lakásvásárlás, létbiztonság, megtakarítás, Pénz, pénztár, pénzügyek, rokonság, stabilitás, szerződés, szerződéses összeg, támogatás
A létbizonytalanság mindenki kedvére negatív hatással van, a teljes testi és lelki jólét állapotát szinte lehetetlen mellette elérni. Lakni valahol kell... és ez igaz mindenkire, függetlenül attól, hogy hol él. Az ember számára az egyik legfontosabb biztonsági faktor, hogy fedél legyen a feje felett. Mi a helyzet a mai lakáspiacon? A lakáspiaci és albérlet árak elszálltak, sokan hitelből szeretnék megoldani a lakhatási kérdést. Ami pénzbe kerül, még a mai alacsony hitelkamatok mellett is és sajnos nem mindenki hitelképes....Akkor mit tehetünk? Nyithatunk például lakástakarék-számlát!
Jelenleg Magyarországon ez az egyik olyan megtakarítási forma, melyet az állam is támogat. Hazánkban elérhető több bank és biztosító kínálata is.
Az 1996.évi CXIII. törvényben, mely a lakástakarék pénztárakról szól részletesen tájékozódhatunk, ha azonban a száraz jogi szövegek nem vonzanak, akkor itt egy kis összefoglaló.
”A lakáskassza felépítése (ezt nevezzük szerződéses összegnek): saját megtakarítás (saját befizetés (havonta vállalt befizetések 5000 Ft-tól 40.000 Ft-ig) +állami támogatás (évi 30%, de maximum 72.000 Ft) +betéti kamat (0,1 %- fix mértékű) +lakáskölcsön (ami fix kamatozású, fix havi törlesztésű). A lakáskölcsön igénybevétele nem kötelező.” - magyarázza Lotz Andrea , pénzügyi tanácsadó.
Fontos tudnunk, hogy a lakástakarékban elhelyezett összeget csak lakáscélra lehet felhasználni (persze, csak amennyiben az évi 30% támogatást meg szeretnénk kapni).
Mi a lakáscél?
Az új és használt lakás vásárlása, felújítás, építkezés, lakáscélú hitel kiváltása, és ami sokak számára a legfőbb cél, a gyermek részére történő megtakarítás az életkezdés elősegítésének céljára. Na, ez már érdekes lehet, igaz? Kicsit túllép a „lakáscél”-nak gondolt, felújítás, vásárlás körön!
Fontos még, hogy az állami támogatás igénylése adószámhoz kötődik, ami azt jelenti, hogy egy adószámhoz egyszerre csak egy lakástakarék-számlát lehet nyitni. Viszont családon belül többszörözhető (De csak egyenesági rokonságban).
Kamatadómentes, örökölhető és a célnak megfelelően alakítható.
A lakástakarék-számla mindenki számára elérhető megtakarítás lehet, elkezdeni soha sem késő! Viszont a cél és az odavezető út mindenkinél más, ezért mindenkinek érdemes az egyedi igények felmérésére személyes találkozót megbeszélni egy -a lehetőségeket jól ismerő- pénzügyi tanácsadóval. A tanácsadó ismeri a különböző megtakarítási lehetőségeket, és a célunknak, lehetőségeinknek legmegfelelőbbet tudja ajánlani nekünk, futamidő, havi befizetésekkel kapcsolatban is. Még az, aki a pénzügyekben jártas, az sem biztos, hogy jól dönt, hiszen nem ismeri az összes lehetőséget. Ha már úgy döntöttünk, hogy egészségünk után a pénzügyeinket is rendbe tesszük, tegyük ezt jól!
Ha pedig ilyen döntést hozunk, akkor gondoljunk rá, hogy a szerződés jogok és kötelezettségek összessége, tehát feltétlenül olvassuk el az általános szerződési feltételeket és csak olyan szerződést írjunk alá, amely számunkra is megfelelő!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.