Menü

Kis lépés az emberiségnek, de nagy lépés az életmódnak!

Aki próbált már néhány kilótól megszabadulni, az biztos, hogy beleesett már abba a hibába, hogy „na most én aztán megmutatom”, és attól a bizonyos hétfőtől kezdve drasztikusan változtatott az étkezésén! Vagy elkezdett irreleváns szinteken sportolni, amelynek hamar motiváció-vesztés és akár egészségügyi problémák lettek az eredményei.

Fontos leszögezni, hogy ha valóban szeretnénk a súlyunkból veszteni, és azt később is megtartani, azt nem egyik napról a másikra fogjuk megcsinálni. Ha a világ így működne, csakis szép és újság címlapra való és testalkatú emberek szaladgálnának körülöttünk. Viszont 1-2 változtatással igen komoly sikereket érhetünk el- akár egy hónapon belül is.

Folyadék, folyadék és még több folyadék

Nem lehet eleget hangoztatni, hogy mennyire fontos a folyadékbevitel a mindennapi életben, és ez hatványozott akkor, ha fogyni is szeretnénk. Nagyon sokan a nassolás gonosz útjára lépnek, mert „éhesek”. Azonban lehet, hogy a szervezet nagyon sokszor vízre vágyik ilyenkor és alapból is. Egy egészséges felnőtt szervezetnek 2,5-3 liter folyadékbevitelre volna szüksége, melynek egy kis részét bár fedezik az ételek és az egyéb, pl.: kávé, smoothie… stb, de a vízről magunknak kell gondoskodnunk. Érdemes praktikákat találni, vagy egyfajta rutint bevezetni, mert ha vízivás helyett inkább a nasihoz nyúlunk, akkor csak a kilóknak kedvezünk.

Váltsunk ki egy köretet!

A hiedelmekkel ellentétben az nem megoldás, ha minden nap, ezentúl csakis sült csirkemellet eszel párolt zöldséggel, vagy rizzsel. A teljes monotonitást a szervezet sem tűri sokáig. Habár önmagukban tekintve egészséges ételekről beszélünk, ha folyamatosan ugyanazok a hatások érik a szervezetet, azt előbb-utóbb betegség, vagy probléma formájában visszajelzi nekünk. Viszont!
Ha eddig például sült krumplival és nagy adag sajtszósszal etted a csirkét, akkor próbáld ki, hogy az egyik étkezés során sajtszósz helyett kefirrel leöntött párolt zöldséget (amolyan hamis francia salátát) fogyasztasz.

A következő étkezésnél meg a krumplit pl. nem olajban sütöd ki, hanem sütőpapíron a felmelegített sütőben grillezed, különböző fűszerekkel karöltve. A sajtszószt pedig eheted, csak akkor megint másmilyen körítést adj mellé. Minden lehet enni (majdnem mindent- ezt később kifejtem), a figyelmet az adagok mennyiségére és a minőségére kell fordítani. Újdonság, kevesebb egészségtelen tényezővel, és még finomabb, változatosabb étkezéseket is teremthetsz.

Az igazi mumus: a gyorsan felszívódó szénhidrát

Ott van a fehérlisztből készült termékekben, tésztákban, cukorban, és szinte mindenben, amiért „gyorsan valami finomat” nyúlunk a boltokban. A probléma nem azzal van, hogy mennyi kalória van vagy nincs az ilyen termékekben, hanem az, hogy a gyors felszívódás miatt úgy érzi az ember, hogy hű de jól lakott, viszont ez csak a vércukorszint hirtelen növekedésének illúziója. Amilyen gyorsan elmúlt az éhségérzet, olyan gyorsan vissza is tér. Nem véletlen folynak a csapból is a teljeskiőrlésű pékáru, árpa- és egyéb magvakból készült lisztekből készült termékek fogyasztására tett javaslatok. Vagy a cukrozatlan müzlik és nádcukorból készült ételek. Ezek lassabban szívódnak fel, folyamatosan optimális szinten tartva a vércukorszintet, ezért nem meglepő, hogy a reggeli után csak ebédidőben kezd az illető éhséghez hasonló jelzéseket kapni a szervezetétől. Ráadásul az ilyen termékek általában sokkal több rostot is tartalmaznak, amely az emésztést és a gyorsabb anyagcsere folyamatokat segítik. Egyszerűen csak váltsuk le a sima zsemlét teljeskiőrlésűre, és máris tettünk az egészségünkért azzal, hogy a boltban az egyik pult helyett a másikba nyúltunk.

Fűszerezés

Sokan a só-bors klasszikus mellett maradnak, lévén, ez a legkönnyebben beszerezhető és legpopulárisabb duó. Pedig egy kis rafinériával új ízek és új világok nyílnak meg, amelyek sokkal élvezetesebbé és táplálóbbá teszik az életmódváltáshoz szükséges „megpróbáltatásokat”. Arról nem is beszélve, hogy egyes fűszerek, mint például a kömény, vagy fahéj az emésztést is segítik. Érdemes erre specializálódott üzletekben vagy piacokon szétnézni, illetve az is megfontolandó, hogy akár élő fűszernövénybe is érdemes befektetni.

Ha ezt a négy dolgot megfogadod és folyamatosan, apránként változtatsz az étkezési szokásaidon, garantáltan olyan életmódot alakíthatsz ki, amelyben nem csak a kilók fognak eltünedezni, de még élvezni is fogod a rossz szokások hátrahagyását.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.