Menü

Már megint influenzajárvány

Egy korábbi cikkben volt szó arról, hogyan lehet hatékonyan megelőzni az influenza kialakulását, vagy ha már elkaptuk, akkor gyorsítani a lefolyását. Cikkünket eléri itt.

Most lássuk mi is az influenza, milyen fajtái vannak, milyen típusai ellen tudunk védekezni.

Az influenza vírus egy kevéssé fajspecifikus vírus és az úgy nevezett Orthomyxoviridae családba tartozik. Ezen belül beszélünk különböző nemzetségekről, amik a már ismert influenza A, B és C.

Az influenza B embert fertőz és általában kisebb, helyi járványokért felelős. Az influenza C szintén egy enyhébb változata a betegségnek, leginkább gyermekközösségekben terjed. Védőoltás nincs is, csak az A és a B változatok ellen – Magyarországon pontosan 1961 óta - ,azonban ezeknek is napra késznek kell lenniük, mivel a vírus törzsek is nagyon változékonyak és alkalmazkodók. Általában a nagyobb járványokért az influenza A felelős, védőoltást is erre szoktak kínálni járványok idején. Ha egy új, mutálódott influenzatörzs fertőzi meg azt, aki már korábban kapott védőoltást, akkor is képes lehet a vírus megbetegíteni az egyént, viszont ilyenkor a betegség lefolyása jóval enyhébb, mint a korábbi változat esetében.

Vannak olyan törzsek is, melyek állatról emberre terjednek, viszont emberről emberre nem. Ilyen az annak idején nagy hangot kapott Madárinfluenza is, pontos megnevezésén H5N1.A legtöbb influenzavírus, amitől tartanunk kell, emberről emberre terjedő változatok.

A 2009-es H1N1 influenzajárvány ellen kifejlesztett vakcinák például hatásosak a spanyolnátha ellen. A spanyolnátha 1918-ban okozott komoly járványt. Magas mortalitása nem csak az akkori, világháború utáni állapotok miatt volt, hanem bakteriális felülfertőződés és a védettség hiánya is közrejátszott. A védettség hiánya alatt jelen esetben azt kell érteni, hogy akkor még nem találkoztak a H1 altípussal. Az influenzának a leggyakoribb szövődménye a tüdőgyulladás, ezért is fontos, hogy komolyan vegyünk és felismerjük, hogy nem egy szokásos megfázásról van szó.

Az influenza leggyakoribb tünetei a láz, izomfájdalom, hidegrázás, fejfájás, rossz közérzet és borzongás. Ezek önmagukban nem jelzik egyértelműen, hogy egyszerű nátháról vagy influenzáról van-e szó, azonban az influenza tünetei hirtelen jelentkeznek, míg a nátha tünetei lassan rosszabbodnak. Ezen kívül a náthánál nem jellemző a magas láz és az izomfájdalom, inkább fáradtság és hőemelkedés szokott előfordulni.

A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.