Menü

Már megint influenzajárvány

Egy korábbi cikkben volt szó arról, hogyan lehet hatékonyan megelőzni az influenza kialakulását, vagy ha már elkaptuk, akkor gyorsítani a lefolyását. Cikkünket eléri itt.

Most lássuk mi is az influenza, milyen fajtái vannak, milyen típusai ellen tudunk védekezni.

Az influenza vírus egy kevéssé fajspecifikus vírus és az úgy nevezett Orthomyxoviridae családba tartozik. Ezen belül beszélünk különböző nemzetségekről, amik a már ismert influenza A, B és C.

Az influenza B embert fertőz és általában kisebb, helyi járványokért felelős. Az influenza C szintén egy enyhébb változata a betegségnek, leginkább gyermekközösségekben terjed. Védőoltás nincs is, csak az A és a B változatok ellen – Magyarországon pontosan 1961 óta - ,azonban ezeknek is napra késznek kell lenniük, mivel a vírus törzsek is nagyon változékonyak és alkalmazkodók. Általában a nagyobb járványokért az influenza A felelős, védőoltást is erre szoktak kínálni járványok idején. Ha egy új, mutálódott influenzatörzs fertőzi meg azt, aki már korábban kapott védőoltást, akkor is képes lehet a vírus megbetegíteni az egyént, viszont ilyenkor a betegség lefolyása jóval enyhébb, mint a korábbi változat esetében.

Vannak olyan törzsek is, melyek állatról emberre terjednek, viszont emberről emberre nem. Ilyen az annak idején nagy hangot kapott Madárinfluenza is, pontos megnevezésén H5N1.A legtöbb influenzavírus, amitől tartanunk kell, emberről emberre terjedő változatok.

A 2009-es H1N1 influenzajárvány ellen kifejlesztett vakcinák például hatásosak a spanyolnátha ellen. A spanyolnátha 1918-ban okozott komoly járványt. Magas mortalitása nem csak az akkori, világháború utáni állapotok miatt volt, hanem bakteriális felülfertőződés és a védettség hiánya is közrejátszott. A védettség hiánya alatt jelen esetben azt kell érteni, hogy akkor még nem találkoztak a H1 altípussal. Az influenzának a leggyakoribb szövődménye a tüdőgyulladás, ezért is fontos, hogy komolyan vegyünk és felismerjük, hogy nem egy szokásos megfázásról van szó.

Az influenza leggyakoribb tünetei a láz, izomfájdalom, hidegrázás, fejfájás, rossz közérzet és borzongás. Ezek önmagukban nem jelzik egyértelműen, hogy egyszerű nátháról vagy influenzáról van-e szó, azonban az influenza tünetei hirtelen jelentkeznek, míg a nátha tünetei lassan rosszabbodnak. Ezen kívül a náthánál nem jellemző a magas láz és az izomfájdalom, inkább fáradtság és hőemelkedés szokott előfordulni.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.