Menü

Finn életszemlélet, amely egészségesebbé tesz

Bizonyosan nem én vagyok az egyetlen, aki zárkózott, már-már fura népnek titulálta a finneket, a sajtóból és apró életbeli megnyilvánulásaikból, amelyek híre hozzánk is eljutott. Sok vicc is származik a mosolytalan, komoly, nem túl szószátyár emberekről, és ezt a sztereotípiát nem is igazán igyekeztek sosem megváltoztatni.

Joanna Nylund: Sisu c. könyve összegezve, és mégis érhetően, legfőképp pedig élvezhetően elmagyarázza, hogy is megy ez náluk, fent a hideg északon; hogy tudnak mindig pozitívan állni az élethez; miért ér el jó eredményeket az ország a különböző pozitív aspektusú méréseken, arról nem is beszélve, hogy mennyi új és érdekes dolgot ír le a könyv. Ebből szemezgettem néhányat.

A finnek nem szófukarok, csupán nem beszélnek feleslegesen

Egyenesek és konkrétak, egyszerűen nem értik a társalgás fenntartásához szükséges bájcsevej lényegét. Milyen igazuk van! Ha valami nem tetszik nekik, vagy gondjuk akad, kertelés nélkül közlik. Különösen ellenzik önmaguk fényezését, vagy „kivagyiságát”, és a beszélgető partnereiktől sem szívesen fogadják ezt. Az üzleti életben, ez még inkább érződik, a vezetők akár nyersnek, tiszteletlennek is tartanák a kedvesebb stílushoz szokott népcsoportok, azonban épp az ellenkezőjéről van szó. A vállalatvezetők mélységesen tisztelik dolgozóikat, de vezetői mivoltukból adódóan, példamutatással is élniük kell. Ez a kölcsönös tisztelet, „mindenki tudja a helyét” felfogás az egyik legjobb problémamegoldó társadalommá kovácsolta az országot.

A finnek imádják a sportokat

Gyerekek, idősek, fiatalok, szülők, legyen szó a sport űzéséről vagy csak képernyőn keresztüli figyeléséről, odáig vannak érte. Az éghajlatnak köszönhetően javában a téli sportokban jeleskednek, ott is inkább az állóképességük az, ami példamutató. A könyv, egy nagyon érdekes példát hoz arra vonatkozóan, hogy nem igazán érdekli őket a hideg. Hozzáállásuk abból adódik, hogy ha folyamatosan az éghajlatból indulnának ki, nem tehetnének meg szinte semmit. Novembertől februárig állandó sötétség uralkodik, télen nem ritka a mínusz 25 fok, ráadásul akkor még nem is beszéltünk a szélről, esőről, és egyéb időjárási viszontagságról. A finnek, pedig szeretik maguk uralni a körülményeiket, és nem igazán hagyják, hogy a körülmény szabja meg az ő életüket. Ráadásul a gyerekeket hagyják kint játszani, legyen hó vagy sár, mínusz 10 fok, a finnek tudják, hogy a szervezet szívósságának fejlesztésére szükség van a saját tapasztalatok, élmények hatására.

Gyűjtögetés

Ami szimpatikus, és a saját életünkbe is átültethetjük, az a gyűjtögető életmód. Na, nem a halomnyi étel felvásárlása a boltból, sokkal inkább a természetjárással egybekötött, vitaminbomba begyűjtéséről. Persze könnyebbnek tűnik a piacon felvásárolni a vörös áfonyát, vagy a málnát, azonban a finneket a szabad levegőn való időtöltés is motiválja a saját betermeléshez, arról nem is beszélve, hogy így sokkal inkább megbecsülik a házi termést. Egy alapos utánajárás, és esetleg egy növényhatározó beszerzése után, bárki útnak indulhat a környékbeli túraútvonalakon, hogy kikapcsolódjon és még egészséges ételhez szükséges alapanyagot is összeszedjen.

Számos más, pozitív és elgondolkodtató példát is hoz még a könyv, melyet a saját életünkbe átültetve egy sokkal izgalmasabb és körültekintőbb életszemléletet kaphatunk. Egy biztos: érdemes a finnekre odafigyelni, sokat tanulhatunk tőlük!

/Fotó: a szerző saját képe/

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Miért jógázzunk rendszeresen? Mit takar a nevető jóga?

A “jóga” szó a szanksztrit “Yuj” szóból származik, ami hozzáadást, egyesülést jelent. Energia, erő és szépség hozzáadása a szellemhez, testhez és lélekhez. A jóga valódi értelme nem más, mint az elme lecsendesítése a nyugalom és az önmegvalósítás eléréséhez.

A társasjátékok fejlesztő hatása

A sok pozitív hatása mellett a társasjáték türelemre és együttműködésre is megtanít, ráadásul szórakoztató formában, arról nem is beszélve, hogy sok szülő számára mintegy joker tevékenység a borús, esős napokon, amikor nem lehet szabadtéri programokkal lekötni a gyerekeket.

A fiúk is szomorúak csak nevetnek rajta - A kaszkadőr

A nemrégiben megjelent A kaszkadőr egyfajta bemutatása azon szakmának, ami nélkül a filmezés lehet nem is létezhetne. Az alkotás attraktív akciójeleneteken keresztül bemutatott szerelmi történet, ami közben meglovagolja a retró stílus világát is. Kitekint rengeteg ikonikus 80-as évekbeli alkotásra, és közben nézői szempontból egész végig fenntartja a karakterekért való izgalmat.