Előzzük meg, kerüljük el, figyeljünk oda! - Te voltál már?
- Dátum: 2018.03.29., 21:23
- Martinka Dia
- állapot, általános, betegség, egészség, egészséges életmód, egészségügy, egészségügyi probléma, életmód, étrend kiegészítő, felismerés, felülvizsgálat, fogászat, hatékony, idő, korai, laboreredmény, laborérték, megelőzés, megnyugtat, műtét, nőgyógyász, nőgyógyászati vizsgálat, odafigyelés, pajzsmirigy-betegség, prevenció, probléma, rendellenesség, sport, stádium, státuszvizsgálat, szűrővizsgálat, tünet, tünetmentes, tűszúrás, üzemorvos, védőnő, vérvétel, visszacsatolás, vitamin
Te voltál már? –kérdeztem a címben. Mert, ha még nem, itt az ideje!
Tudom, hogy az egészséges életmód témaköréhez többek között az tartozik, hogy mit együnk, mennyit sportoljunk, mit kenjünk az arcunkra, melyik vitamin vagy étrend-kiegészítőt válasszuk. De miért nem beszélünk arról, hogy rengeteg betegség, egészségügyi probléma, megelőzhető egy kis odafigyeléssel és tudatos életmóddal. Szép szót találtam hozzá: prevenció. A szűrővizsgálatok célja a betegségek korai felismerése, lehetőleg még a tünetmentes időszakban.
Az, hogy évente egyszer elmegyek nőgyógyászati vizsgálatra, általános vérvételre, fogászatra, épp oly természetes számomra, mint, hogy elmegyek futni, eszem valamit délben, vagy, hogy járok kozmetikushoz. (Ja bocs, oda nem is járok!)
Nekem furcsa, hogy ismerőseim a gondolattól is rosszul tudnak lenni, hogy - mindenféle tünet, meg probléma nélkül – egyszerűen, csak minden január elején nőgyógyászhoz megyek. Meg laborra. Miért? Mert. Öt perc egy nőgyógyászati vizsgálat. Nyilván nem a napom fénypontja, de szükséges, és az egészségemért megteszem, nem áldozat érte. (Az orvosom meg amúgy is tök jó fej, évente egyszer meglátogatom, hogy biztos legyek benne, hogy jól van. Tulajdonképpen csak miatta megyek!)
Ha valaki valamilyen betegségben érintett (ha pajzsmirigy-beteg vagy, üdv a klubban!) akkor pláne odafigyelek a laborértékeimre, az életmódomra, mert figyelemmel kísérem az egészségi állapotomat.
A gyerekemet is elviszem az éves státuszvizsgálatra a védőnőhöz. Nem azért, mert kötelező, hanem, mert fontos! Az üzemorvosi vizsgálatokra sem gondolom, hogy szükségtelen és bármilyen felülvizsgálat is mi érdekünket, egészségünket szolgálja.
A prevencióval kiküszöbölhetünk bizonyos betegségeket, vagy ha netán valami rendellenesség lenne (de nincs és nem is lesz) mindenképp időben derüljön ki.
A megelőzés akkor is segít, ha korai stádiumban lévő betegségre derül fény, ebben az esetben is hatékonyabb a megoldás és a gyógyulás, ha időben felismerik és elkezdik a kezelést.
Sok baj megelőzhető, de mindez csak szűréssel történhet.Akkor is hatékony a szűrővizsgálat, ha netán már túlestünk bizonyos betegségen, de annak visszatérési esélyeit szeretnénk csökkenteni, a tudatos és rendszeres odafigyeléssel.Egy pár perces kellemetlen vizsgálat, vagy vérvétel „jó befektetés”, hiszen meggyőződhetünk az egészségi állapotunkról, a későbbi életminőségünket, ezzel jelentősen befolyásolhatjuk.
Egy csillagtalan laborlelet milyen megnyugtató visszaigazolás tud lenni, megéri az a tűszúrás, az a vérvétel, egyébként meg én sem nézek oda, amikor történik.
A kisebbik fiamtól pár hónapja vettek vért, orrmandula műtét előtt, hősiesen tűrte, pedig engem is meglepett, milyen nagy tűt vesznek elő, ő mégis végignézte és nem rántotta el a kezét, nem kiabált, ült az apja ölében. Nem történt még ilyen, így én is kíváncsian vártam, hogyan reagál, de nem volt gond. El lehet magyarázni a négyévesnek is, hogy mi miért, és főleg hogyan történik, mert megérti. Nem verem át azzal, hogy „úgyse érzed” vagy, hogy „szúnyogcsípés”, mert tökre nem olyan és nem mondom azt, hogy : „A nagyfiúk nem sírnak!”, maximum annyit, hogy:” Egye fene, megkapod a büféből azt a doboz Tic tac-ot!”, legfeljebb nem írom bele a diétás blogomba, sem nektek a következő „egészséges ételek gyerekeknek” újságcikkbe.
Az egészségügyben dolgozó anyukámat is elzavartam- 3 év után egy nőgyógyászati szűrővizsgálatra, mert - fehér köpeny ide vagy oda - ő sem kivétel. A megelőzés éppúgy az életünk része kell, hogy legyen, mint a fogmosás. Tudatosítsuk ezt magunkban és a családunk tagjaiban is, hogy nagyon sokáig együtt lehessünk, egészségesen!
“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”
Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.
Allergia ősszel
Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!
Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje
A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.
Amit a nyiroködémáról tudni kell
A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.
Az elengedés dinamikája
A szó,, amit nem szívesen mondunk ki manapság (ha egyáltalán kimondjuk), az a „feladom”. A neveltetésünk, egyáltalán a korszellem ellen való a vallomás, hogy én bizony most bedobom a törülközőt, nem küzdök tovább, vagy divatosan, eufemizálva az aktust: „elengedem” a problémát. A gyerekeinknek is azt tanítjuk, tartsanak ki, legyenek szívósak, eltökéltek, és ne veszítsék el soha, de soha a reményt.