Menü

Zene az ember életében

Már ősidők óta, tudatosan alkalmazzák a zenének azt a tulajdonságát, hogy hangulatokat, érzelmeket hív elő. Megváltoztathatja az ember gondolkodását, viselkedését. Ha rosszkedvünk van, viszont egy pörgős jókedvű dalt hallgatunk meg, a bajt nem mulasztja el, de egy kicsit pozitívabban fogjuk látni a világot. Így máris előrébb vagyunk, mintha keseregnénk a dolgokon. Sajnos, ennek a fordítottja is igaz lehet. Én jártam már úgy, hogy a jókedvemet szegte a szomorkás zenék hallgatása.

Örömteli eseményeken, az embereket összehozza, táncra hívja a muzsika. Viszont a gyászban, temetésen is társunkra találunk a zenében. Gondolok itt a búcsúztató dalokra. Gyógyító hatással is bír, de megszűntetheti a depressziót, illetve pozitív lehet az egészségünkre is.

A filmiparban hangeffektekkel próbálják felcsigázni a közönséget. Ilyen például a horrorfilmekben, amikor lemegy a lány a sötét pincébe, és a hosszantartó jelenet alatt futó zene az, ami felborzolja a nézők fantáziáját, és állapotát. Bizonyított tény, hogy ha a zene üteme felgyorsul, akkor az emberek szíve is gyorsabban kezd verni. De mindenki számára ismerős a romantikus filmek legvégén a lágy dallam, amikor végre összejön a két szerelmes. Ilyenkor az embereket megnyugvás tölti el.

A mai világban pedig, befolyásoló tényezőként használják fel. Én úgy gondolom, hogy vásárlás közben senki nem arra figyel, hogy milyen zene szól az üzletben, viszont ez befolyásolhatja, hogy mit vásárolunk, és mennyit költünk rá. Hatással lehet ránk a zene gyorsasága, műfaja és hangereje is. A délelőtti időszakban lassabb, nyugodtabb dalokat játszanak, hiszen ekkor főleg az idősebb korosztály vásárol, délután a csúcsidőben pedig pörgősebb dalok csendülnek fel, ezzel is elősegítik a gyorsabb vásárlást. Ha pedig valamelyik boltban nem tetszik a zene, akkor úgy érezzük, hogy nem a mi igényeinket akarja kielégíteni, így lecsökken vásárlási hajlandóságunk.

Ha egy drága parfüm vagy ékszer vásárlásakkor komolyzene szól, akkor az emberek többsége hajlandó többet áldozni a termékre, mint egyébként tenné. Természetesen ez főleg akkor igaz, ha nem céltudatosan, megfontoltan vásárolunk, hanem hirtelen felindulásból. Ez nem csak a boltokra, hanem az éttermekre is igaz. Ha nyugodtabb, lassabb zene szól, akkor megnő az étkezési és alkoholfogyasztási idő.

A dal befolyásolhat minket, de ha a pozitív oldalát nézzük, akkor, oldja a szorongást, csillapítja a fájdalmat és hatással van a biológiai funkcióinkra. Természetesen minden zene máshogy hat ránk, és a különböző műfajú, gyorsaságú dallamok minden emberből mást válthatnak ki.

/Szerző: Kohajda Wentholin Loretta/

Mérgező növények a kertben

Kertünk ékességei legfőképpen a gyönyörű virágjaink, melyeket nagy gondossággal ápolunk, hogy mindig szép legyen, de érdemes megnézni, hogy egészségünkre nincs e káros hatással.

Kütyüfüggőség: ma már a telefon használja az embert

Az okostelefonunk átvette az uralmat az életünk és a szabadidőnk felett. Az értelmes funkciók használata mellett vagy sokkal inkább helyett, haszontalan dolgokkal, végeláthatatlan rövid videók nézésével fárasztjuk magunkat, majd, teljesen jogosan, úgy érezzük, hogy nincs időnk semmire. Ha valamennyire is magadra ismertél, akkor ez a cikk neked szól. Ugyanis az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan alakul ki a telefonfüggőség és mit tehetünk ellene.

Fűszernövények a gasztronómiában

A fűszernövények fontos szerepet játszanak a gasztronómiában, a gyógyászatban és a kultúrában is. Mit érdemes tudni róluk?

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.