Szóbeli érettségire készülök – mit tegyek?
- Dátum: 2018.05.15., 21:52
- Varga Ágnes Kata
- emelt, érettségi, feszültség, időmegosztás, időmenedzsment, izgalom, lámpaláz, magolás, nyár, stressz, szabadidő, szóbeli, tanulás, tippek, vizsgák
Bár az érettségin sok múlik, és a legtöbbeknek nagyon nehéz teljesíteni, a helyzet mégsem olyan rossz, mint azt gondoljuk. A siker kulcsa nem a hajnal kettőig tartó tanulásban van, hanem a mértékkel való, hasznos és okos tanulásban. A tanulás módszerét szintén meg kell tanulni, ki kell fejleszteni, de ami biztosan nem lesz jó, az a pánikszerű tanulás. A szóbeli érettségikig még van egy hónap, amit ha okosan használsz ki, nem lesz okod a végén az aggodalomra.
Ha esetleg emelt érettségit is teszel valamiből, akkor az idő megoszlása nem a legjobb: van majdnem egy hónapod az emelt szóbelire tanulni, és alig egy vagy két heted az összes középszintűre. A taktikusok egyszerre tanulnak mindkettőre, ám ez nem feltétlenül jó módszer. Az agyunk úgy van felépítve, hogy könnyebb legyen elraktároznia az információkat, amelyek összefüggnek. Tehát ha egyszerre egy tantárgyra tanulunk, akkor sokkal több mindent meg tudunk jegyezni, mint akkor, ha egyszerre többre is készülünk. Ezért bármilyen nehéz is, próbáld megállni, hogy nem ömlesztve, hanem rendszer szerint tanulj. Az agyad egy idő után hozzá fog szokni a rendszerhez.
A tanulás sokkal egyszerűbb olyankor, amikor a saját módszereid szerint csinálod. Csinálj belőle kvízjátékot, írj tanulókártyákat, mondd fel a macskádnak vagy egy barátnődnek a tételeket! A lényeg, hogy ne ülj napi 8 órát az íróasztalnál azzal próbálkozva, hogy szóról szóra bemagold a kidolgozott tételedet. Ha a lényegre koncentrálsz, és kicsit feldobod a tanulást, akkor sokkal könnyebben szánod rá az időt.
Ha lámpalázas vagy, tükör előtt vagy diktafonnal gyakorold a szöveget, és próbálj arra figyelni, hogy ne ijesszen meg az sem, ha tévesztesz. Az érettségi bizottság a lehető legjobb indulattal fog feléd fordulni, de ehhez neked is a lehető legtöbbet kell kihoznod magadból. Ha mindent becsülettel megtanulsz, a válaszok úgyis jönni fognak. Töltsd tehát okosan ezt az egy hónapot, de semmiképp ne görcsölj rá!
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.