Kalóriaszámolás - miért és hogyan?
- Dátum: 2018.07.31., 21:57
- Martinka Dia
- alapanyagcsere, áldozat, alkalmazás, anyagcsere működés, bonyolult, cikk, csirkemell, diéta, eléget bevisz, emberi test, eszik sportol, étel, extrém, fehérje, gyümölcsnap, hízás, hízékonyság, irány, jojóeffektus, kalória, kalóriaszámolás, kattint, képlet, keret, lemondás, megtévesztő, működés, okostelefon gramm, pajzsmirigy alulműködés, recept, súlytartás, számolás, szélsőséges, szénhidrát, szénhidrátmegvonás, tápanyag, testsúly, testsúlycsökkentés, tömegelés, túró, világháló, zavar, zsír, zsírtartalom
Mielőtt valaki azonnal "kiikszeli" a cikket, s elkattint máshová, kicsit még marasztalnám itt... hiszen van nagyon sok előnye a kalóriaszámolással történő testsúlycsökkentésnek, súlytartásnak, vagy épp tömegelésnek.
Nem szeretem a szélsőséges diétákat, véleményem szerint sem a szénhidrátmegvonásnak nincs semmiféle előnye hosszútávon, sem az extrém magas zsírtartalmú étrendnek. Az egyoldalú gyümölcsnapok sem fogyasztottak le még senkit, sem a túrót túróval és csirkemellel típusú irányzatok. Egészséges módon- biztosan nem. Nyilván, ha beütjük a keresőbe épp annyi érv és tudományos kutatás szól mindegyik diéta ellen és mellett, Én, azonban a szélsőségeket sosem hittem megoldásnak. A kalóriaszámolás egyik előnye, hogy mindenből vihetünk be a szervezetbe, változatosan étkezhetünk, csak a felesleges és üres kalóriákra könnyebben derül fény, ugyanis ha vezeti, számolja az ember, hogy mit eszik, rengeteget tanulhat belőle.
Sosem jöttek be nálam a "bármennyit ehetsz és lefogysz" szlogenek. (Amúgy is túl szép ahhoz, hogy igaz legyen!) Ez nem igaz, aki veszíteni szeretne a testsúlyából, annak több kalóriát kell elégetnie, mint amennyit bevisz, tehát vagy kevesebbet eszik, vagy többet sportol. Lemondással, áldozattal jár. Minden más, csupán megtévesztő ígéret.
A kalóriaszámolás csak elsőre tűnik bonyolultnak, saját tapasztalatból írom, hogy egy idő után, már ránézésre is azonnal tápanyagaira tudjuk szedni az ételeket fejben és egy idő után pontosan ismerni fogjuk a banán vagy a cukkini összetételét, ezáltal azt is könnyen el tudjuk dönteni, belefér-e az aznapi kalória-keretbe az a marék mogyoró, vagy pár szelet sajt.
A kalóriák számolásával megismerhetjük alaposan az élelmiszereinket, ami nagyon jó alap egy diétában, kedvenc receptjeinket pedig elég egyszer kiszámolni, utána már tudni fogjuk hány kalóriát, fehérjét, szénhidrátot és zsírt tartalmaz adott ételünk.
A képlet egyszerű: az emberi test működéséhez üzemanyag kell. Egy olyan keverék, melybe kell zsír, szénhidrát és fehérje – meg természetesen vitaminok, ásványi anyagok. Nem csak egyféle ételt igényel a szervezet, hanem mindenből mindig. Megfelelő arányban.
A kalóriaszámolás és tápanyagfigyelés (erre, most, nem jutott eszembe jobb szó) az egyetlen értelmes és hosszútávon is hatékonyan működő módja, egy komoly diéta felépítésének.
A komolytalanokat meg bármelyik női magazinban megtalálhatjuk, ám ezek csak jojó-effektushoz, anyagcsere-működési zavarokhoz, betegségekhez (inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés...stb), stresszhez és ezzel további hízáshoz vezethetnek.
A világhálón több kalóriaszámolós oldal is működik ingyenesen, melybe beírva az adatainkat, kiszámolhatjuk az alapanyagcserénket, s azt is megtudhatjuk mennyi kcal szükséges hízáshoz, súlytartáshoz, fogyáshoz. Beállítható a számunkra kedvező fehérje, szénhidrát és zsír aránya, (akár grammban, akár kalóriában mérve) ezzel pedig már meg is van a követendő irány, csak az ételeket kell hozzárendelni.
Fontos tudni, hogy hiába akar valaki gyorsan fogyni és extrém módon lecsökkenteni a kalóriái számát, heti fél-1 kg-nál gyorsabb súlyvesztés nem egészséges. Tilos az alapanyagcsere-szint alá menni, mert ilyenkor vészreakciók indulnak a testben, raktározni kezdünk és ismét hízékonyság lesz az eredmény.
Nagyon sokféle mobilalkalmazás létezik, még arra is emlékeztetnek az okostelefonok, hogy elegendő folyadékot igyunk.
Sok érv szól a kalóriaszámolás mellett, érdemes venni egy jó konyhai mérleget, megnézni - megtanulni az ételeink összetételét, lebontani napi 5 étkezésre a menüt, hozzátenni egy kis sportot és máris kontroll alatt tarthatjuk az étrendünket, a kilóinkat.
Hogyan készítsünk chutneyt? Ez most lekvár vagy savanyúság?
Se nem lekvár, se nem savanyúság, még csak nem is mártás, sem nem szósz. Vagy egy kicsit mindegyik együtt, de az biztos, hogy húsok mellé zseniális! Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t.
Vitaminok fontossága ősszel
Beköszöntött az ősz, sőt már a hűvöseb idő is utolért bennünket! Ilyenkor érdemes odafigyelni arra, hogy ne betegedjünk meg, és karban tartsuk az immunrendszerünket. Ennek az alapja a megfelelő táplálkozás és vitaminbevitel.
Most akkor mennyi az annyi?
Számtalan cikk és tanulmány látott már napvilágot a koffeinfogyasztással kapcsolatban. Utánanéztünk, mennyi a biztonságosan elfogyasztható napi koffeinmennyiség.
Meta cím: Most akkor mennyi az annyi?
A kávé és koffein hatása a szervezetre: napi hány csésze a határ?
A kávé világszerte az egyik legnépszerűbb ital, de hatásait tekintve megoszlanak a vélemények. Vajon tényleg jótékony, vagy több kárt okoz, mint hasznot? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a kávé pozitív és negatív hatásait, valamint azt, hogy mennyi kávé fogyasztása ajánlott a mindennapokban.
Miért egészséges több halat fogyasztani?
Európa legtöbb országában átlagosan 20 kg halat fogyasztanak az emberek évente – ez az arány nálunk alig 4 kg, ami eléggé szomorú, hiszen a halfogyasztás rengeteg pozitív élettani hatással bír. Hazánkban az emberek átlagosan havonta egy alkalommal fogyasztanak halat.