Menü

Kötelező szénhidrátok

Nyilván csak viccelek azzal, hogy kötelező. Nem kötelező. De nagyon ajánlott, annak, aki fogyni akar, annak, aki egészséges szeretne maradni, annak is, aki amúgy fél a szénhidrátforrásoktól. Ezektől nem kell.

Nem örülök, mikor azzal keresnek meg, hogy javasoljak szénhidrátmentes étrendet nekik. Ilyenkor azért nézek bambán az illetőre, mert igazából a kérdés sem tetszik. Nem is értem, miért kellene mellőzni, vagy inkább száműzni az életünkből ezekeket a fontos tápanyagokat, csak azért, mert valaki tévesen azt tanácsolta neked, hogy ezek elhagyásával eléred az álom alakot, álom testsúlyt. Hát nem! Egy sor problémát viszont szerezhetsz vele magadnak és az idegrendszerednek, de erről egy másik írásban papolok neked.

Komplex szénhidrátoknak nevezzük azokat a „jó” szénhidrátokat, melyek többek közt gondoskodnak az energiánkról, a jóllakottság érzéséről, a megfelelő vércukorszintünkről. Ne félj a teljes kiőrlésű gabonáktól, magasabb keményítőtartalmú zöldségektől és kevés gyümölcsöt is nyugodtan fogyassz délelőttönként. Megmutatom a kedvenc szénhidrátforrásaimat!

Nálam a favorit a zab. Zabkása, zabos süti, zabkorpa, keksz vagy zabkorpás rántott hús, túrógombóc zabbal, zabkorpás fasírt, zablisztes piskóta vagy gyakorlatilag bármi, a zabot nem tudom és nem is szeretném kiiktatni az életemből, fantasztikus ételek készülnek vele és tökéletes szénhidrátforrás, miközben nagyon kevés zsír található benne, rost viszont annál több. Nekem ne mondja senki, hogy egy reggeli gyümölcsös zabkása miatt hízik el. Tévedés!

Aztán itt a csicseriborsó! Kiváló fehérje- és rostforrás, nemcsak a falafelként és a humuszként lehet fogyasztani, hanem akár salátához is, de nagyon jó nasi a lecsepegtetett csicseriborsót ínycsiklandó fűszerekkel sütőben megsütni!

Teljes kiőrlésű magvas kenyér is nyugodtan hazamehet veled a boltból, nem vagyok nagy kenyérfogyasztó és azt sem javaslom, hogy este egyél meg öt szelettel belőle, de egész nyugodtan ott lehet a táskádban tízórai gyanánt.

Ó az édesburgonya az egyik nagy kedvencem! Én a sütőtök mellett az édeskrumplit is szívesen főzöm, sütöm meg köretnek, semmi baj vele, helye van a tányéron délben!

Igaz, hogy törekedni kell arra, hogy inkább lassú felszívódású szénhidrátokat együnk, azonban délelőtt egy kevés gyümölcs még fogyókúrában is megengedett, itt is a mérték az érték, nem fogunk fogyni napi 2 kiló banántól (ó pedig milyen jó is lenne), de egy almán vagy barackon igazán nem kell megspórolni a kalóriát.

A rizs sem a fogyókúrázók kedvence, ezt szokták első körben kiiktatni a rendszerből, pedig a barna rizs nagyon is a diétázók barátja! Nemcsak olcsó, s kalóriaszegény, de hamar megtölti a gyomrot. A barnarizs az egyik legjobb forrása a szénhidrátoknak, rostot is tartalmaz, így sokáig biztosít energiát.

A gesztenye pedig azért nagy kedvencem, mert nagyon kevés zsír található benne. Főként keményítőből áll és kalóriáinak nagy részét a szénhidrátok teszik ki. Egyszeresen telített zsírsavakban gazdag ételünk. És milyen finom!

Folytathatnám az egészséges szénhidrátok listáját, azonban a legfontosabb, hogy tényleg nem kell félni a lassú felszívódású komplex szénhidrátoktól. Nagyon fontosak a testünk és agyunk számára, mindössze arra kell figyelni, hogy mikor esszük ezeket a szénhidrátokat, mennyit és hogy lehetőleg zsírosabb ételek helyett jó minőségű fehérjét fogyasszunk velük egy időben.

Egy új trend, a Brecka-diéta

Rengeteg diétát ismerünk, mindenki azt választaj, ami egyénileg hatásos, vagy amire szüksége van. A TikTokon az év elején egy újabb trend ütötte fel a fejét, ez a Brecka-diéta.

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

A narancs jótékony hatásai

Ha a narancs előnyeiről van szó, mindenkinek az ugrik be, hogy ez az élénk színű gyümölcs remek C-vitamin-forrás. Pedig számtalan pozitív egészségügyi hatása van még, amiért érdemes gyakrabban fogyasztani. Mutatjuk, melyek ezek.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Tibeti fokhagyma kúra

A népi gyógyászat természetesen nem csak Magyarországon híres, hanem más kontinensek, más országok lakosságában is évezredek óta bevált módszer. A tibetiektől is tanulhatunk, erre jó példa a fokhagyma kúra.