Akne, azaz pattanás
- Dátum: 2018.09.15., 09:07
A pattanás egy teljesen megszokott és általános bőrprobléma, ami a bőrünkben található faggyúmirigyek eltömődése miatt jön létre. Azonban nem ilyen egyszerű a helyzet, hiszen mint mindenhol, a probléma megoldásához a kiváltó okot kell megtalálnunk, vagyis, hogy miért tömődött el a faggyúmirigy.
A legtöbbször az arcon, vállon, háton, illetve a mellkason alakul ki akne, hiszen itt található a legtöbb faggyúmirigy. Különböző fajtákat is megkülönböztetünk, például a ténylegesen pattanásnak nevezett fajta a kitüremkedő piros folt, ami a szőrtüsző gyulladása miatt alakul ki.
A mitesszerek, vagy más néven nyílt comedók senkinek sem újdonság, ezek a fekete színű, a bőr felszíne felé nyíló apró kis pontok, amiket könnyen el is lehet távolítani. A ciszták, vagy népiesen „mérges pattanások” jóval a bőr felszíne alatt található csomós képződmények. Végül pedig a fehérek váladékkal telt eltömődött faggyúmirigy okozta akne a zárt comedó.
Lehet, hogy az illető szervezete egyébként is fokozottan termel faggyút és emiatt nagyobb eséllyel tömődnek el ezek a mirigyek. Serdülőkorban, illetve nők esetében a menstruációt megelőző időszakban a hormonháztartásunk megváltozása miatt lehetünk pattanásosak, azonban egy megfelelően működő felnőtt szervezetnél is előfordul, hogy a nem ideális körülmények miatt pattanás alakul ki. Ilyen körülmény lehet például a stressz, hormonális problémák, helytelen táplálkozás vagy akár keringési zavarok is.
Na de mit tegyünk, ha már túl vagyunk a serdülőkoron és még mindig tapasztaljuk a bőrünkön ezt a gyulladásos folyamatot? Először mindenki kozmetikushoz fordul, azonban érdemes előbb orvossal konzultálni, hiszen, ha a fentebb említett okok közül olyan áll a háttérben, mint például a keringési problémák, akkor szakorvosi ellátás szükségeltetik. Ilyenkor a probléma lehetséges okától függően antibiotikumot, hormonokat, vagy retinoidokat ír fel az orvos, de van, amikor egyszerű kozmetikai tisztító kezeléssel is orvosolhatjuk a helyzetet.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?