Menü

Gondoljunk a szemünk védelmére

A szemem védelmére és a fontosságára az egyik barátom hívta fel a figyelmemet. Amit tudni kell róla, hogy ő nem lát jól születésétől kezdve. Habár nagyon ügyesen közlekedik bárhol a világban és mindent megold egyedül, azért a kontrolvizsgálatkor a kórházban várakozó embereknek, illetve betegeknek mindig hangsúlyozza, hogy nagyon vigyázzanak és óvják a szemüket, hiszen nem is gondolunk bele olykor, hogy mihez kezdenénk, ha egyik napról a másikra hirtelen nem látnánk. Nekem is gyakran szokott fájni a szemem a sok számítógép előtt ülős munkától ezért arra gondoltam, hogy egy cikket megér az, ha felhívjuk az emberek figyelmét, hogy van szemük, amire vigyázni kell. Természetesen ez most furán hangzik, viszont gondoljunk bele, hogy addig még nem fáj valamink, hajlamosak vagyunk tudomást sem venni róla és kihagyni a szűrővizsgálatokat. Pedig csak így lehet legkönnyebben megelőzni a bajt.

Most pedig vizsgáljuk meg a szemünket, ő hogyan próbálja megvédeni magát. A szemhéj és a szempilla a mechanikai védelmet jelenti, a könny pedig segít a nedvesség fenntartásában, véd a kiszáradástól, tisztító feladatot is ellát és fertőtlenít. De mit tehetünk mi, hogy megóvjuk a páros szervünket?

Régen a monitorok és a televízió készülékek tényleg rontották a szemünket, viszont manapság ez már csak tévhit. Ennek ellenére a monitor előtt ülve sokkal jobban igénybe vesszük a szemünket és kiütköznek a látáshibák, ezért fárad a szemünk. A betűk sokszor túl kicsik, a képek nem jó minőségűek, a színek eltérnek a valóságtól. A másik fontos dolog, pedig az, hogy ilyenkor elfelejtünk pislogni, így nem jut elegendő nedvességhez a szemünk. Ezért a monitor fényerőjét hangoljuk össze a szoba természetes fényével, óránként álljunk fel a monitor elől és pihentessük (ez gyakran a testünknek is jót tesz, ha a sok ülés után egy kicsit megmozgatjuk), de segítségünkre lehet a műkönny is. Ha olyan munkát végzünk, amihez szükséges a védőszemüveg hordása, akkor azt semmiképpen se hanyagoljuk. Gondolok itt a hegesztőkre, ahol akár forró fém szilánk pattanhat a szembe.

Az évszakok is meghatározzák, hogy éppen milyen védelemre kell odafigyeljünk. Lassan érkezik a téli időszak, ahol sokan hódolnak a kedvenc sportjuknak, a síelésnek. Nem is gondolnánk, de ilyenkor veszélyesebbek a napsugarak, mint nyáron. Egy hegyi síelés alkalmával, a hóról visszaverődő vakító napsugarak sem tesznek jót a szemünkkel, ezért mindenképpen szerezzünk, a sporthoz megfelelő szemüveget. Ezt szinte minden sportboltban megtalálható. A nyári időszakban pedig elengedhetetlen a megfelelő napszemüveg viselése, de erről bővebben tájékozódhatnak a HajráEgészség, Napszemüveg kisokos című cikkből. (https://hajraegeszseg.hu/cikk/2018-04-11/napszemuveg-kisokos) A nyári kalandokhoz tartozik még az uszodában viselt, úszószemüveg hordása, amivel megakadályozhatjuk a baktériumok, illetve a klór okozta problémákat.

A cukorbetegség okozta szemproblémáknál, viszont a rendszeres kontrolvizsgálat, segíthet a megelőzésben, illetve az, hogy vigyázunk magunkra és betartjuk az orvos által előírtakat. Ha pedig bármilyen furcsaságot észlelünk a szemünkkel kapcsolatban, akkor azonnal forduljunk orvoshoz. És tudom, hogy az olvasók ilyenkor csak legyintenek egyet és azt mondják, hogy ezt a mondatot már rengetegszer olvasták, hallották és feleslegesnek gondolják hangsúlyozni. Pedig akárhogy is legyen lássuk be, csak akkor megyünk orvoshoz ha muszáj, illetve halogatjuk a szűrővizsgálatokat. De ígérjük meg magunknak, hogy vigyázunk magunkra és egymásra.

Kőhajda Wentholin Loretta

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.