Ha túl sokat „kütyüzik” a gyerek
- Dátum: 2018.10.01., 18:24
- Martinka Dia
- beteg, családtag, ellenőriz, fejlődés, hiszti, játék, karácsony, kifáraszt, kor, kütyü, kütyüzés, laptop, lefekvés, mesenézés, mobiltelefon, modern, nagyszülő, negatív, odafigyel, okos, orvosi rendelő, segítség, szabadidős lehetőségek, számítógép, személyes kapcsolat., szülő, tablet, technika, televízió, tévébambulás, türelmetlen, unaloműző, utazás
Mesenézés a számítógépen, tévébambulás, játékok a laptopon, tablet este az ágyban lefekvéskor: ezek bizony egy intő jelek, hogy ideje elgondolkozni! Sok szülőt foglalkoztat a kérdés, vajon milyen hatással van gyermekeinkre a technika gyors fejlődése.
A fiaim kaptam ajándékba egy éve karácsonyra 1-1 tabletet a nagyszülőktől. Okos dolog, fejlesztő játékok vannak rajta, leköti őket, ha épp főzök, vagy dolgozom, bizony kényelmes megoldás egy szülőnek ez a pár jutalom-félóra - óra, azonban észrevettem egy idő után, hogy besokalltunk. Amikor már hiszti ment a lefekvés helyetti tabletezésért, összevesztek a számítógép előtt, hogy melyik mesét kapcsoljam, vagy úgy bambulnak a tévére, hogy hatszor szólok és nem hallják, az már gond. Ekkor kezdtem el erre is tudatosan odafigyelni, a kütyüzéssel töltött időt számon tartani, a televízióban nézett meséket alaposan megszűrni, és laptopon lévő játékaikat ellenőrizni.
Szerintem semmi gond nincs azzal, ha a szabad levegőn kifárasztva, az esetleges kötelező feladataikat ellátva (lecke, tanulás) este egy kicsit odaülhetnek az elektromos unaloműzők elé, ha néznek egy nekik való mesét vagy gyerekfilmet a tévében, azt is vállalom, hogy megváltás egy tablet, mikor utazunk és már induláskor hallom a bűvös kérdést: „mikor érünk oda?”
Azt is tudom, hogy nagy segítség egy-két játék a mobiltelefonon az orvosi rendelőben várva a beteg és türelmetlen gyerkőccel.
Nem lehet feltétlen negatívként viseltetni a modern kor eszközei iránt. Az biztos, hogy haladunk a korral, több az elektromos tárgyunk, elgépiesedik a világ, azonban valahol nekünk kell szabályozni, pláne a gyermekeinknél, családtagjainknál, - vagy akár már bocsánat, de a párunk esetében-, hogy mennyi időt tölt a gép előtt játszva és hogyan reagál, amikor azt kérjük, fejezze be. Én láttam gyereket agresszíven viselkedni, amikor elvették tőle a szülők a mobiltelefont, vagy a tabletet.
Néhány tipp, ami segít szabályozni a modern eszközhasználatot, akár gyermekünk, akár családunk, akár saját magunk esetében:
Ne vegyél a gyerkőcnek idő előtt saját mobiltelefont. Amíg nincs szüksége rá, felesleges.
Mindig figyeld, hogy milyen műsort néz, milyen játékokat játszik vagy milyen weboldalakat böngész.
Ne nyomkodja a telefont, vagy tabletet étkezésekkor. Legyenek teljesen „kütyümentes” idők.
„Anya, de Te is netezel!” – fontos, hogy te magad se legyél függő, mert a gyereked is azt látja. Ha az étteremben csak a mobilod nyomkodod, a gyerektől se várd, hogy otthon első szóra letegye a tabletet.
Mutasd meg a gyerekednek, hogy mennyi más módon is kikapcsolódhat! Ha nincs más programlehetőség, ha nem mentek sehová, ha nem játszol vele, nyilván nem keres a számítógépezésen kívül más elfoglaltságot magának. Ne lepődj meg, ha nem bicajozik és nem olvas, ha nem kínálod fel és nem mutatod meg neki az egyéb szabadidős lehetőségeket!
A modern kor velejárója a technikai fejlődés. Nem is akarom ezt vitatni, elkerülni, vagy nem tudomásul venni. A modern kori játékok sok esetben nagyon hasznosak is, nem a játékok és az új technikai újdonságok a felelősek a személyes kapcsolataink megfelelő kialakításáért és fenntartásáért, hanem mi magunk.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.